0No authorization...
 
 
zdrowieinatura24.pl
Aktualnie czytana treść:
Bożena Rząsa
Newsletter zdrowieinatura24.pl
Poleć znajomym zdrowieinatura24.pl
Opublikuj coś na naszej łące
 
 
 
Bożena Rząsa
 
Bożena Rząsa
Oceń
Forum dyskusyjne

WYROK, CZY TYLKO OSTRZEŻENIE ?

WARSZTATY MAKROBIOTYCZNE

Opowiedz, co ci się przydarzyło ?

Bożena Rząsa: - Chicago, rok 1989. Jestem w piątym miesiącu ciąży. Zgłaszam się do lekarza i w szpitalu poddaje się rutynowym badaniom. Kilka dni później dostaję telefon z diagnozą, która powala mnie z nóg. Wykryto u mnie komórki rakowe. Tysiące myśli, przerażenie i nadzieja, że być może nastąpiła pomyłka. Po kilku dniach zgłaszam się do szpitala, gdzie pobierają próbki. Diagnoza to rak szyjki macicy III stopnia w stadium przedinwazyjnym.

Jesteś jedną z tych osób, która w pewnym momencie postanowiła podjąć walkę. Wygrałaś. Teraz pomagasz tym, którzy otrzymują podobne diagnozy. Co istotne, uczysz innych jak stawiać czoła w sytuacjach, w których trzeba się zmierzyć z taką diagnozą.

- To prawda. Większość osób dostających taką diagnozę jest w bardzo złej kondycji psychicznej. Pytanie "dlaczego ja?" jest naturalnym odruchem, jednak statystyki są nieubłagane. Rak stał się problemem społecznym i dotyka milionów ludzi, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych. Jest przyczyną wielu tragedii, a można ich uniknąć przez zastosowanie się do prostych reguł, które podpowiada nam sama natura. Problem w tym, że z chorobą mierzymy się dopiero wtedy, kiedy ta nastąpi. W tej sytuacji naszym podstawowym zadaniem jest podjęcie walki. Bo problemy są po to, aby je rozwiązywać. Wielu z nas te problemy uczą i zmieniają nasze życie. Co istotne, w wielu przypadkach zmieniają je na lepsze.

Początek XX wieku to okres gwałtownego przyspieszenia technologicznego. Po II wojnie światowej fascynacje fizyką, chemią i rozwojem technologicznym spowodowały zmiany w naszej świadomości. Mamy wiek XXI, gdzie przestaliśmy juz zupełnie kontrolować rozwijające się myśli technologiczne. I nagle okazuje się, że następuje tak gwałtowny wzrost chorób cywilizacyjnych, że zaczynamy się zastanawiać, czy to wszystko nie jest zagrożeniem. Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych, Michael Obama, jeździ po szkołach i uczy dzieci hodować warzywa bez chemii. Co się dzieje?

- W ruchu mającym na celu zwiększenie świadomości prozdrowotnej, czynnie uczestniczę. Bo nic tak nie mobilizuje, jak własne doświadczenie. Kiedy zaczynasz wgłębiać się w temat, spotykasz się z ludźmi, którzy przeszli przez tak groźną chorobę, zaczyna ci się rysować pewien obraz. Obraz wielu nieszczęść, jakich można uniknąć. Wystarczy tylko stosować się do reguł niezmiennych od tysięcy lat. Bo tak naprawdę, nie chodzi o zatrzymanie rozwoju nowoczesności, chodzi jedynie o rozwój takich technologii, które będą nam służyć, jednocześnie nie szkodząc.

Jakie popełniliśmy błędy?

- Przede wszystkim rozwój przemysłu chemicznego spowodował zatrucie środowiska. Odpowiedź wydaje się banalna, ale chcąc produkować więcej żywności i robić to szybciej, dostarczamy do swojego organizmu ok 2 kg chemii rolnej i spożywczej w pożywieniu. I tu tkwi odpowiedź, dlaczego dziesięciokrotnie wzrosła ilość chorób cywilizacyjnych, jak: nowotwory, alergie, cukrzyce, otyłość, depresje i wiele innych, w tym tych niezdiagnozowanych. Uczestniczyłam czynnie w wielu zjazdach Health Expo w USA i wszyscy wykładowcy oraz uczestnicy co do tej opinii nie mają wątpliwości. Spotykam się z różnymi ludźmi proszącymi mnie o pomoc. Zaczynam od obejrzenia ich lodówek. I wierz mi, że odpowiedź znajduję w tej lodówce.

Sięgnęłaś do makrobiotyki, czyli tak naprawdę diety naszych przodków.

- Świat zwariował jeżeli chodzi o dostarczanie wielu nowinek: diety cud, a to znowu "eliksirum" na poprawę swojego wyglądu. Nie da się naszego zdrowia traktować wybiórczo. Makrobiotyka to cały system odżywiania zapobiegający chorobom i pozwalający na oczyszczanie oraz prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Kwestia odpowiedniej masy ciała, wyglądu czy naszego samopoczucia, to naturalny efekt jej zastosowania. Co istotne, istnieją niezmienne reguły w tym systemie, choć składniki spożywcze dobieramy według zasady "jesz to, co w twoim otoczeniu rośnie w sposób naturalny". Trochę to upraszczam, choć to jest tak naprawdę proste.

No tak, ale na samym Health Expo masz do czynienia z dziesiątkami różnych metod, z jakimi się zapoznajesz. Skąd pewność, że wybrałaś właściwą?

- Po pierwsze, to nie do końca tak. Nie należy sugerować się samą nazwą makrobiotyka, bo można ją nazwać zupełnie po swojemu. Opiera się ona na tysiącletnich doświadczeniach i zasadach, jakie towarzyszyły naszym przodkom. Równie dobrze można powiedzieć, że stosowano ją w czasach biblijnych czy w starożytnych Chinach. Są to niezmienne prawidła odżywiania, które prowadzą do mechanizmów eliminujących choroby. Ponieważ zupełnie odwróciliśmy się od tych zasad, mamy do czynienia z efektem, którym nazywamy plagą chorób cywilizacyjnych. Nowoczesność tej metody polega na tym, że obecnie dzięki możliwości szybkiej analizy, a co za tym idzie analitycznego wgłębienia się w przeszłość, wiemy, które produkty żywnościowe najlepiej służyły nam na przestrzeni wieków. Druga sprawa, niezwykle istotna. Zajmowałam się setkami chorych i widziałam jak moja metoda działa. To, że teraz rozmawiam z tobą jest także efektem tego, że sama poddałam się tej metodzie. Kiedy spotykasz tysiące szczęśliwych ludzi, często po okropnych doświadczeniach, masz ochotę przekazać tę wiedzę całemu światu.

Mówisz tak skromnie. Przecież to lata twoich doświadczeń i zdobywania wiedzy.

- Tak naprawdę, zaczęło się to dużo wcześniej. Na raka zmarli moi dziadkowie, z którymi byłam emocjonalnie bardzo związana. Kiedy dowiedziałam się o swojej chorobie, byłam w jakimś stopniu na to przygotowana. Tym bardziej, że wiele mówiło się i mówi o genetycznych obciążeniach. Gdybym poddała się tej teorii, nic tylko rozłożyć ręce i się poddać. Jednak po pierwszej reakcji, której towarzyszyło przerażenie i rozpacz, nastąpiła ta prawidłowa, czyli chęć stawienia czoła rzeczywistości. Po konsultacji z lekarzem, który wyraźnie podkreślił duże prawdopodobieństwo utraty dziecka, postanowiłam zostać z chorobą sama. Chorobą, która zabrała mi najbliższych, a teraz stała się głównym moim wrogiem i mojego dziecka. Wybrałam makrobiotykę i wygrałam.

Dotknęłaś bardzo ważnej sprawy. Całkiem niedawno świat obiegła wiadomość o dramatycznej decyzji Angeliny Jolie. Media na całym świecie pokazują piękną i sławną kobietę, która poddaje się amputacji piersi. Robi to, bo straciła mamę, którą wcześniej zaatakował rak piersi. Okazuje się, że Angelina jest w grupie wysokiego ryzyka. Opinia publiczna podzieliła się w połowie na grupę popierającą decyzję i przeciwników, zarzucających sławnej artystce konsekwencje takiej decyzji. Zarówno te dla niej samej, jak i dla wielu kobiet chcących iść tą drogą.

- Należę zdecydowanie do tej drugiej grupy i odradzałabym tego typu profilaktykę. Wiele pisano o motywacjach Angeliny i nie neguję, że starała się mieć dobre intencje. Strach przed rakiem i jego skutkami jest tak silny, że często podejmujemy niewłaściwe decyzje. Z tego co wiem, nie chodziło jej tylko o siebie, ale o dzieci, którym nie chciała w przyszłości przysporzyć smutku i cierpienia z powodu swojej choroby. Jakakolwiek by jednak towarzyszyła temu intencja, uważam, że poddanie się tego typu zabiegowi bez zastosowania naturalnej profilaktyki, jest błędem. W życiu zdarzają się sytuacje, wydające się bez wyjścia. Moim zdaniem często zdarzają się po to, aby odnaleźć swoją drogę. Oczywiście, nie wolno nam się poddawać i należy podjąć walkę. Według mojej wiedzy i doświadczenia, ta walka wymaga często wielu wyrzeczeń. Pragnienie życia jest w człowieku tak wielkie, że wyzwala się w nas instynkt samozachowawczy, aby nas ocalić. Walka z nowotworem wymaga wielu wyrzeczeń i cierpliwości. Poddanie się zabiegom mimo braku choroby jest błędem. Zbyt wiele osób wygrało z rozwiniętym stadium raka, aby stosować tego typu metody. Jeżeli można wyzwolić się z raka będąc chorym, to po co wycinać zdrowe części ciała. Przecież jeżeli usunie się pierś, równie dobrze rak może ulokować się w jajniku. Nie jestem wrogiem koniecznych operacji, bo gdy guz rakowy blokuje jakiś organ, np. jelito, wtedy nie da się funkcjonować, więc oczywiście operacja jest nieodzowna, ale natychmiast trzeba zmienić sposób odżywiania na właściwy. A może właściwe odżywianie zmieniłoby te wskaźniki prognozujące tendencje genetyczne. Warto było by spróbować, bo rak przecież może się ulokować w każdej części ciała, a wszystkiego wyciąć się nie da. Nic jednak nie zmienia faktu, że jest to wspaniała, piękna kobieta, poświęcająca się dla innych. To, co robi dla tych biednych ludzi ogarniętych wojną domową i głodem, jest godne najwyższego uznania.

Często we współczesnym świecie narzekamy na brak empatii. W tym wyścigu, który nas ogarnął zapominamy o sprawach wydawałoby się oczywistych. To przyjaźń, dobro czy powiedzenie komuś dobrego słowa. Tymczasem coraz więcej mówi się o tym, że to ma ogromne znaczenie również w procesie zdrowienia.

- To prawda. Sama makrobiotyka uczy nas szacunku do matki ziemi, która jest naszą żywicielką, a więc do życia, które dzięki jej owocom może funkcjonować. Mimo wypraw w kosmos i innych spektakularnych osiągnięć żyjemy właśnie tutaj. Tym bardziej powinniśmy szanować to co mamy. Przyroda uczy nas stałych reguł, dzięki którym życie trwa na naszej planecie miliony lat. Często nie potrafimy tego docenić. Dobro, przyjaźń – o czym wspomniałeś, wpisuje się w tę harmonię. Nienawiść, obojętność i zło sieje spustoszenie i śmierć, czego niejednokrotnie doświadczyliśmy. W procesie leczenia oczywiście potrzebujemy pomocy i empatii. Jestem przekonana, że im więcej będziemy jej mieli dla innych, tym więcej otrzymamy jej od innych.

Rozmawiał Marcin Geroń

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
Jeśli poszukujesz więcej informacji, zadaj pytanie na naszym forum dyskusyjnym

www.forum.zdrowieinatura24.pl

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
 
 
Na życzenie czytelników
Zwiń treść
 
 
Owoce mogą ...
TRUSKAWKA dziełem człowieka, nie ma truskawek pochodzących z dzikiego stanu. ...
 
 
Białka
BIAŁKA to podstawowy budulec każdej tkanki. Niedobór białek w organizmie ...
 
 
Przyprawy - ...
Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez przypraw. Dzięki przyprawom potrawy ...
 
 
Rośliny o ...
Wśród wielu ziół znamy takie, które zawierają w swoim składzie związki ...
 
 
Mniszek lekarski ...
MNISZEK LEKARSKI – jest znany pod różnymi nazwami np. dmuchawiec, wilczy ...
 
 
Czy wiesz że ?
Rozwiń treść
 
 
Świeżość kwiatów
Kwiaty, aby zachowały świeżość wymagają różnego traktowania w zależności od ...
 
 
Kwiaty cięte
Kwiaty cięte nie lubią przeciągów, wolą miejsca mniej nasłonecznione, nie ...
 
 
Żywot kwiatów
Można przedłużyć żywot kwiatów. Cięte tulipany i cyklameny (fiołki ...
 
 
Kwiaty w wazonie
Zanim wstawisz kwiaty do wazonu, należy je odpowiednio przyciąć.W tkankach ...
 
 
Grejpfrut
Grejpfrut – najlepiej jeść go rano, pomaga zredukować zapasy tkanki ...
 
 
Zielarstwo
Rozwiń treść
 
 
LEBIODKA POSPOLITA
LEBIODKA POSPOLITA (Origanum vulgare) – jest byliną  z rodziny wargowych. Na ...
 
 
ŚWIETLIK ŁĄKOWY
ŚWIETLIK ŁĄKOWY (Euphrasia rostkoviana) – rośnie w całej Europie. W Polsce ...
 
 
CZĄBER
CZĄBER OGRODOWY (Satureja hortensis) - znany już w starożytności, w Polsce ...
 
 
Skrzyp polny
Skrzyp polny (Equisetum arvense)) jest byliną z rodziny skrzypowatych i ...
 
 
Centuria pospolita
Centuria pospolita – Centaurium umbellatum nazywana również tysiącznikiem, ...
 
 
Porady czytelników
Rozwiń treść
 
 
Zapalenie spojówek
ZAPLENIE SPOJÓWEK Jest to dolegliwość, której nie należy bagatelizować, ...
 
 
Otyłość
Otyłość: Należy sporządzić napar (całonocny) z 1 łyżki rumianku, zalanego 1 ...
 
 
Nadciśnienie
NADCIŚNIENIE (Przepis wg Korżawskiej) 1 łyżkę jemioły, 3 łyżki skrzypu, 4 ...
 
 
Nudności
Nudności ciężarnych: Dla kobiet w ciąży pomocne może być poranne picie wody ...
 
 
Dobra zupa
Co zrobić, aby zupa była udana : Każda gospodyni przygotowuje zupę inaczej, ...
 
 
Pomóż swojemu ciału
Rozwiń treść
 
 
Dieta Haya
Dieta Haya - została opracowana przez amerykańskiego lekarza, który po ...
 
 
Dieta makrobiotyczna
Dieta makrobiotyczna – opracowana została na początku XX wieku przez George ...
 
 
Dieta Montignac
Dieta Montignac – została stworzona w latach osiemdziesiątych XX wieku przez ...
 
 
Dieta w kamicy ...
Dieta w kamicy żółciowej – kamica żółciowa polega na tworzeniu się złogów w ...
 
 
Dieta bezglutenowa
Dieta bezglutenowa  jest rodzajem diety eliminacyjnej, jej działanie ...
 
 
Twoja latorośl
Rozwiń treść
 
 
Dolegliwości ...
W okresie dojrzewania u młodych ludzi dochodzi do gwałtownych zmian ...
 
 
Problemy z ...
Kręgosłup zbudowany jest z kręgów ułożonych jeden na drugim, tworząc kanał, ...
 
 
Bóle wzrostowe u ...
W okresie wzrostu, dzieci mogą skarżyć się na bóle mięśni i stawów, głównie ...
 
 
Zaburzenia ...
Zaburzenia łaknienia, takie jak: jadłowstręt i wilczy głód należą do chorób ...
 
 
Pielęgnacja ...
Skóra niemowlęca i małego dziecka jest bardzo wrażliwa, ponieważ nie jest ...
 
 
Porady kosmetyczne
Rozwiń treść
 
 
Paznokcie
Uzdrawianie paznokci: Sok z cytryny ma właściwości wybielające i ...
 
 
Włosy
ZDROWE WŁOSY U niektórych osób włosy stają się matowe, tracą połysk, a ...
 
 
Oczy
POWIEKI – idealny kolor Do powiek wybieramy matowe cienie, albo z ...
 
 
Skóra
SUCHA SKÓRA: Suchą skórę powinno się rano i wieczorem przemywać tamponem, ...
 
 
Rzęsy
RZĘSY – uwodzicielskie Rzęsy stają się z wiekiem coraz słabsze, dlatego nie ...
 
 
Jedz zdrowo
Rozwiń treść
 
 
O zaletach ...
Miłośnicy makrobiotyki i część dietetyków niechętnie wypowiada się o mleku. ...
 
 
Rzodkiew czarna ...
Rzodkiew czarna zwana również czarną rzepą uprawiana była już w starożytnych ...
 
 
Danie z wieprzowiny
W Polsce zdecydowanie najczęściej spożywana. Jednak coraz więcej Polaków ...
 
 
Seler korzeniowy ...
Głośno się stało o nim, kiedy wkroczył na salony, stając się przebojem diety ...
 
 
Cebula - łzawy ...
Należy do rodziny Allium, znana jest od wieków. Pochodzi z Azji Środkowej, ...
 
 
 
 
 
O tym się mówi:
 
Mali      odkrywcy   pod ochroną YOPE
Dzieci zajmują się głównie odkrywaniem świata. A rodzice troską o swoje...
 
Rzęsy jak marzenie
Długie, gęste i podkręcone rzęsy to marzenie każdej z nas! Sprawiają, że...
 
Manicure idealny
Jesienią manicure powinien być ożywiony kolorem lub pozostawać w klasycznym...
 
Jak przekonać dzieci do warzyw i owoców?
Rok szkolny coraz bliżej, dlatego pamiętajmy, aby w plecaku zamiast słodyczy...
 
Jak przyswoić składniki warzyw i owoców?
Dziś musielibyśmy zjeść 15 marchewek, aby przyswoić taką ilość witamin i...
 
VEGE POWER
Roślinna moc od Eveline Cosmetics!   Dieta vege oparta na superfoods i...
 
Codziennie w dobrej formie
 Co raz więcej mówi się o standardach wytwarzania suplementów diety, a...
 
Przełom w sztuce demakijażu
Profesjonalny oczyszczający płyn micelarny Christian Laurent   W codziennej...
 
Bezinwazyjny neurolifting
EVELINE COSMETICS - SPEKTAKULARNE EFEKTY BEZ SKALPELA   Innowacyjna seria...
 
Postaw na letnią metamorfozę włosów!
Temperatury rosną, czas więc pomyśleć o letnich stylizacjach włosów. Jak...
 
Nowotwory i ich tajemnice okiem patomorfolożki
Rak to choroba cywilizacyjna, która zbiera coraz większe żniwo. Paulina...
 
Kuchnie świata według Hanny Lis
Hanna Lis serwuje czytelnikom prawdziwą ucztę dla zmysłów. Dziennikarka w...
 
#FestivalQueen z AVON -  linia festiwalowych kosmetyków!
Lato to sezon festiwali, podczas których muzyka często ustępuje miejsca...
 
Na czym polega Terapia Gersona?
Doktor Max Gerson opracował terapię, która opiera się na diecie...
 
Jak ułatwić sobie e-zakupy?
Wszyscy bez wyjątków chcemy za nasze zakupy zapłacić jak najmniej. Gdy...
 
Jak uniknąć cukrzycy i chorób wątroby?
Powikłania cukrzycy są groźne, dlatego należy wykonywać badania krwi, które...
 
Glinka z Maroko dostarczy skórze minerałów
Jeśli do maseczki lub peelingu wykorzystamy, bogatą w minerały, marokańską...
 
Czarne mydło w kosmetykach do kąpieli
Czarne mydło, które od wieków stosują Marokańczycy, ma działanie...
 
Jak działa porównywarka koszyków?
Dla klientów e-aptek, jak i wszystkich e-sklepów nie jest istotna cena...
 
Make - up w stylu CALIFORNIAN GIRL
  Otulona blaskiem słońca, niezwykle modna Californian Girl w...
 
Christian Laurent – luksusowa pielęgnacja
Każda kobieta zasługuje na najlepszą pielęgnację. Dlatego w światowych...