0No authorization...
 
 
zdrowieinatura24.pl
Aktualnie czytana treść:
Dr n. med. Elżbieta Bręborowicz
Newsletter zdrowieinatura24.pl
Poleć znajomym zdrowieinatura24.pl
Opublikuj coś na naszej łące
 
 
Dr n. med. Elżbieta Bręborowicz
 
Dr n. med. Elżbieta ...
Oceń
Forum dyskusyjne

Dr n. med. Elżbieta Bręborowicz

Specjalista onkologii klinicznej i chorób wewnętrznych w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, laureatka prestiżowej nagrody Anioły Medycyny 2013 wybrana spośród 100 000 kandydatów, zgłoszonych przez pacjentów.

Co należy zrobić, aby zdobyć tytuł Anioła Medycyny ?. Została pani wybrana przez pacjentów na Anioła. To chyba dowód wielkiego zaufania do pani jako lekarza za profesjonalizm, wiedzę ale i ludzkie podejście do chorego.

Byłam bardzo zaskoczona, kiedy otrzymałam informację od organizatorów konkursu, że znalazłam się w gronie 100 lekarzy nominowanych do tej nagrody. Bardzo cieszę się, że moja praca została doceniona przez chorych, których leczę. Jestem lekarzem od ponad 16 lat, a praca jest moją największą pasją. Pacjentów staram się traktować tak, jak sama chciałabym być potraktowana przez lekarza. Wyznaję zasadę, że chory musi wiedzieć wszystko o swojej chorobie i na jakim etapie się obecnie znajduje. Cieszę się, gdy dana terapia skutkuje, a smucę, gdy jest gorzej. Nigdy niczego nie ukrywam - co pacjenci doceniają. Myślę, że nie jest to nic wyjątkowego, wszyscy lekarze z którymi pracuję w Klinice mają podobne podejście do chorych. Zajmuję się głównie diagnostyką i leczeniem raka piersi, staram się na bieżąco śledzić wszystkie najnowsze doniesienia i zalecenia terapeutyczne z tej dziedziny i jeśli się da - stosować je u moich chorych. W ostatnich latach w onkologii następuje chyba największy przełom, jeśli chodzi o nowoczesne terapie, które niestety w Polsce nie są tak szeroko dostępne jak w innych krajach Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych.

Chyba zaczynamy się przyzwyczajać do słowa rak ze względu na rosnącą zachorowalność na tę nieprzewidywalną chorobę. Czy choroba ta nadal przeraża, czy raczej coraz częściej rozumiemy, że rak to nie od razu wyrok.

Taka diagnoza zawsze budzi ogromny strach. Na palcach jednej ręki mogę policzyć chorych, którzy przyjęli ją bez emocji i wierzyli bezgranicznie w swoje wyleczenie. Najgorzej jest, gdy trzeba powiedzieć choremu, że doszło do uogólnienia (rozsiewu) choroby nowotworowej i jest ona nieuleczalna. Naukowcy w onkologii tworzą coraz nowocześniejsze terapie, których zadaniem jest wydłużenie życia chorych, tak aby rak stał się chorobą całkowicie wyleczalną lub przewlekłą. Niestety, w naszym kraju diagnostyka onkologiczna prowadzona jest zbyt opieszale, a długie kolejki do specjalistów i badań obrazowych tylko przedłużają czas postawienia prawidłowej diagnozy.

Jak wygląda diagnostyka choroby nowotworowej ?. Które badania są najdokładniejsze w określeniu rodzaju nowotworu ?.

Zawsze uczono mnie, że diagnostykę rozpoczyna się od wnikliwego wywiadu i badania chorego. Często już na tym etapie można domyślać się diagnozy i zlecić badania, które potwierdzą obecność danej choroby. Najdokładniejszym badaniem, bez którego żaden onkolog nie może rozpocząć leczenia jest analiza histopatologiczna chorej tkanki. Bardzo często dobra współpraca onkologa i histopatologa jest kluczowa dla szybkiego postawienia diagnozy. Istnieją przypadki raka, których ogniska pierwotnego pomimo wykonania wielu analiz nie udaje się znaleźć. Tutaj w odwodzie mamy badanie PET-CT, które często pomaga postawić prawidłową diagnozę. Onkolodzy posługują się także tym narzędziem diagnostycznym w celu kontroli efektów terapii cytostatykami i wyjaśnienia wątpliwości, czy istnieje rozsiew raka. Nie jest to niestety narzędzie doskonałe i nie ma zastosowania we wszystkich typach raka, a w Polsce ma ograniczone wskazania refundacyjne.

Na czy polega metoda brachyterapii w leczeniu nowotworów ?.

Nie jestem specjalistą radioterapii, ale odpowiem na to pytanie. Brachyterapia jest jedną z wielu technik radioterapii. Źródło promieniowania umieszcza się w pobliżu lub w guzie, który chcemy poddać terapii. Jest ona przydatna w leczeniu wielu nowotworów.

Co oznacza diagnoza: „nowotwór nieoperacyjny”. Najczęściej kojarzy się nam z czymś bardzo niedobrym. Czy nowotwór musi być usunięty, aby wyzdrowieć ?.

W onkologii najważniejszą metodą leczenia raka jest chirurgiczne usunięcie guza. Niestety, często nie można tego zrobić, ponieważ stopień zaawansowania nowotworu nie pozwala na usunięcie go w granicach tkanek zdrowych, a tylko taki zabieg daje możliwość całkowitego wyleczenia. W każdym nowotworze określamy zawsze stopień zaawansowania klinicznego. Gdy na przykład w raku piersi wielkość guza lub stan węzłów chłonnych pachowych nie pozwala na bezpieczne wykonanie operacji, stosuje się wówczas wstępną czyli neoadjuwantową chemioterapię mającą na celu zmniejszenie masy guza, co stwarza lepsze warunki dla chirurga i szanse dla chorej na całkowite wyleczenie. Takie terapie stosuje się w wielu nowotworach.

Nowotwór nieoperacyjny” niestety często oznacza raka, który jest już chorobą uogólnioną- nastąpił rozsiew do innych narządów, choroba jest bardzo rozprzestrzeniona. Wówczas żaden zabieg operacyjny nie wydłuży życia chorego, a może przysporzyć mu tylko wielu cierpień. Dlatego w onkologii tworzone są wielodyscyplinarne zespoły w skład, których wchodzą specjaliści różnych dziedzin zajmujących się diagnostyką i leczeniem raka, np. radiolog, chirurg onkolog, onkolog kliniczny, radioterapeuta, histopatolog, którzy proponują najlepsze dla danego chorego leczenie.

Jak wysoka jest skuteczność leczenia metodą chemioterapii ?. W jaki sposób współczesna medycyna chroni pacjenta przed ubocznymi skutkami chemioterapii ?.

O chemioterapii można mówić w różnych aspektach. Jeśli przedstawimy ją jako samodzielną metodę leczenia uogólnionych (rozsianych) nowotworów to jest wysoce nieskuteczna. Można wyleczyć nią tylko kilka nowotworów, głównie hematologicznych. Z drugiej strony jest wysoce skuteczną metodą w połączeniu z chirurgią czy radioterapią u chorych wymagających zmniejszenia masy guza przed radykalnym usunięciem chorych tkanek, często bez chemioterapii całkowite wyleczenie chorego byłoby niemożliwe. Metoda ta przydatna jest także w leczeniu uzupełniającym, po wcześniejszych operacjach, gdy istnieje duże ryzyko rozsiewu/nawrotu choroby nowotworowej.

Chorych których już nie można wyleczyć poddajemy chemioterapii aby spowolnić rozprzestrzenianie się nowotworu lub złagodzić objawy choroby, o ile ryzyko działań niepożądanych nie przewyższa korzyści z leczenia.

Czy metody naturalne mogą wspomagać chorego w terapii antynowotworowej ?. Jakie metody naturalne dopuszcza medycyna konwencjonalna w leczeniu raka ?.

Jestem lekarzem i opieram się na wynikach badań naukowych i zaleceniach towarzystw onkologicznych. Wiem, że wielu pacjentów korzysta z tzw. metod naturalnych, jeśli nie kolidują one z prowadzonym przeze mnie leczeniem przymykam na to oko. Bardzo ważnym jest, aby poinformować zawsze swojego lekarza leczącego, co w danej chwili się przyjmuje, ponieważ nie wszystkie tzw. „leki naturalne” mogą być przyjmowane podczas intensywnej chemioterapii - mogą zepsuć efekt terapeutyczny. Niestety, w Polsce wiele osób żeruje na chorych na raka ludziach, oferując im nieprzebadane, niesprawdzone, rzekomo niezawodne „leki”. W Internecie można przeczytać relacje ludzi, którzy zostali wyleczeni pobierając jakiś preparat, specyfiki te są niekiedy bardzo drogie i niestety nieskuteczne. Dlatego nie polecam tego typu terapii.

Dziękujemy za rozmowę. Życzymy samych sukcesów w pracy.


Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
Jeśli poszukujesz więcej informacji, zadaj pytanie na naszym forum dyskusyjnym

www.forum.zdrowieinatura24.pl

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
 
 
Na życzenie czytelników
Zwiń treść
 
 
Owoce mogą ...
TRUSKAWKA dziełem człowieka, nie ma truskawek pochodzących z dzikiego stanu. ...
 
 
Białka
BIAŁKA to podstawowy budulec każdej tkanki. Niedobór białek w organizmie ...
 
 
Przyprawy - ...
Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez przypraw. Dzięki przyprawom potrawy ...
 
 
Rośliny o ...
Wśród wielu ziół znamy takie, które zawierają w swoim składzie związki ...
 
 
Mniszek lekarski ...
MNISZEK LEKARSKI – jest znany pod różnymi nazwami np. dmuchawiec, wilczy ...
 
 
Czy wiesz że ?
Rozwiń treść
 
 
Świeżość kwiatów
Kwiaty, aby zachowały świeżość wymagają różnego traktowania w zależności od ...
 
 
Kwiaty cięte
Kwiaty cięte nie lubią przeciągów, wolą miejsca mniej nasłonecznione, nie ...
 
 
Żywot kwiatów
Można przedłużyć żywot kwiatów. Cięte tulipany i cyklameny (fiołki ...
 
 
Kwiaty w wazonie
Zanim wstawisz kwiaty do wazonu, należy je odpowiednio przyciąć.W tkankach ...
 
 
Grejpfrut
Grejpfrut – najlepiej jeść go rano, pomaga zredukować zapasy tkanki ...
 
 
Zielarstwo
Rozwiń treść
 
 
LEBIODKA POSPOLITA
LEBIODKA POSPOLITA (Origanum vulgare) – jest byliną  z rodziny wargowych. Na ...
 
 
ŚWIETLIK ŁĄKOWY
ŚWIETLIK ŁĄKOWY (Euphrasia rostkoviana) – rośnie w całej Europie. W Polsce ...
 
 
CZĄBER
CZĄBER OGRODOWY (Satureja hortensis) - znany już w starożytności, w Polsce ...
 
 
Skrzyp polny
Skrzyp polny (Equisetum arvense)) jest byliną z rodziny skrzypowatych i ...
 
 
Centuria pospolita
Centuria pospolita – Centaurium umbellatum nazywana również tysiącznikiem, ...
 
 
Porady czytelników
Rozwiń treść
 
 
Zapalenie spojówek
ZAPLENIE SPOJÓWEK Jest to dolegliwość, której nie należy bagatelizować, ...
 
 
Otyłość
Otyłość: Należy sporządzić napar (całonocny) z 1 łyżki rumianku, zalanego 1 ...
 
 
Nadciśnienie
NADCIŚNIENIE (Przepis wg Korżawskiej) 1 łyżkę jemioły, 3 łyżki skrzypu, 4 ...
 
 
Nudności
Nudności ciężarnych: Dla kobiet w ciąży pomocne może być poranne picie wody ...
 
 
Dobra zupa
Co zrobić, aby zupa była udana : Każda gospodyni przygotowuje zupę inaczej, ...
 
 
Pomóż swojemu ciału
Rozwiń treść
 
 
Dieta Haya
Dieta Haya - została opracowana przez amerykańskiego lekarza, który po ...
 
 
Dieta makrobiotyczna
Dieta makrobiotyczna – opracowana została na początku XX wieku przez George ...
 
 
Dieta Montignac
Dieta Montignac – została stworzona w latach osiemdziesiątych XX wieku przez ...
 
 
Dieta w kamicy ...
Dieta w kamicy żółciowej – kamica żółciowa polega na tworzeniu się złogów w ...
 
 
Dieta bezglutenowa
Dieta bezglutenowa  jest rodzajem diety eliminacyjnej, jej działanie ...
 
 
Twoja latorośl
Rozwiń treść
 
 
Dolegliwości ...
W okresie dojrzewania u młodych ludzi dochodzi do gwałtownych zmian ...
 
 
Problemy z ...
Kręgosłup zbudowany jest z kręgów ułożonych jeden na drugim, tworząc kanał, ...
 
 
Bóle wzrostowe u ...
W okresie wzrostu, dzieci mogą skarżyć się na bóle mięśni i stawów, głównie ...
 
 
Zaburzenia ...
Zaburzenia łaknienia, takie jak: jadłowstręt i wilczy głód należą do chorób ...
 
 
Pielęgnacja ...
Skóra niemowlęca i małego dziecka jest bardzo wrażliwa, ponieważ nie jest ...
 
 
Porady kosmetyczne
Rozwiń treść
 
 
Paznokcie
Uzdrawianie paznokci: Sok z cytryny ma właściwości wybielające i ...
 
 
Włosy
ZDROWE WŁOSY U niektórych osób włosy stają się matowe, tracą połysk, a ...
 
 
Oczy
POWIEKI – idealny kolor Do powiek wybieramy matowe cienie, albo z ...
 
 
Skóra
SUCHA SKÓRA: Suchą skórę powinno się rano i wieczorem przemywać tamponem, ...
 
 
Rzęsy
RZĘSY – uwodzicielskie Rzęsy stają się z wiekiem coraz słabsze, dlatego nie ...
 
 
Jedz zdrowo
Rozwiń treść
 
 
O zaletach ...
Miłośnicy makrobiotyki i część dietetyków niechętnie wypowiada się o mleku. ...
 
 
Rzodkiew czarna ...
Rzodkiew czarna zwana również czarną rzepą uprawiana była już w starożytnych ...
 
 
Danie z wieprzowiny
W Polsce zdecydowanie najczęściej spożywana. Jednak coraz więcej Polaków ...
 
 
Seler korzeniowy ...
Głośno się stało o nim, kiedy wkroczył na salony, stając się przebojem diety ...
 
 
Cebula - łzawy ...
Należy do rodziny Allium, znana jest od wieków. Pochodzi z Azji Środkowej, ...
 
 
 
 
 
O tym się mówi:
 
Mali      odkrywcy   pod ochroną YOPE
Dzieci zajmują się głównie odkrywaniem świata. A rodzice troską o swoje...
 
Rzęsy jak marzenie
Długie, gęste i podkręcone rzęsy to marzenie każdej z nas! Sprawiają, że...
 
Manicure idealny
Jesienią manicure powinien być ożywiony kolorem lub pozostawać w klasycznym...
 
Jak przekonać dzieci do warzyw i owoców?
Rok szkolny coraz bliżej, dlatego pamiętajmy, aby w plecaku zamiast słodyczy...
 
Jak przyswoić składniki warzyw i owoców?
Dziś musielibyśmy zjeść 15 marchewek, aby przyswoić taką ilość witamin i...
 
VEGE POWER
Roślinna moc od Eveline Cosmetics!   Dieta vege oparta na superfoods i...
 
Codziennie w dobrej formie
 Co raz więcej mówi się o standardach wytwarzania suplementów diety, a...
 
Przełom w sztuce demakijażu
Profesjonalny oczyszczający płyn micelarny Christian Laurent   W codziennej...
 
Bezinwazyjny neurolifting
EVELINE COSMETICS - SPEKTAKULARNE EFEKTY BEZ SKALPELA   Innowacyjna seria...
 
Postaw na letnią metamorfozę włosów!
Temperatury rosną, czas więc pomyśleć o letnich stylizacjach włosów. Jak...
 
Nowotwory i ich tajemnice okiem patomorfolożki
Rak to choroba cywilizacyjna, która zbiera coraz większe żniwo. Paulina...
 
Kuchnie świata według Hanny Lis
Hanna Lis serwuje czytelnikom prawdziwą ucztę dla zmysłów. Dziennikarka w...
 
#FestivalQueen z AVON -  linia festiwalowych kosmetyków!
Lato to sezon festiwali, podczas których muzyka często ustępuje miejsca...
 
Na czym polega Terapia Gersona?
Doktor Max Gerson opracował terapię, która opiera się na diecie...
 
Jak ułatwić sobie e-zakupy?
Wszyscy bez wyjątków chcemy za nasze zakupy zapłacić jak najmniej. Gdy...
 
Jak uniknąć cukrzycy i chorób wątroby?
Powikłania cukrzycy są groźne, dlatego należy wykonywać badania krwi, które...
 
Glinka z Maroko dostarczy skórze minerałów
Jeśli do maseczki lub peelingu wykorzystamy, bogatą w minerały, marokańską...
 
Czarne mydło w kosmetykach do kąpieli
Czarne mydło, które od wieków stosują Marokańczycy, ma działanie...
 
Jak działa porównywarka koszyków?
Dla klientów e-aptek, jak i wszystkich e-sklepów nie jest istotna cena...
 
Make - up w stylu CALIFORNIAN GIRL
  Otulona blaskiem słońca, niezwykle modna Californian Girl w...
 
Christian Laurent – luksusowa pielęgnacja
Każda kobieta zasługuje na najlepszą pielęgnację. Dlatego w światowych...