0No authorization...
 
 
zdrowieinatura24.pl
Aktualnie czytana treść:
Jak dbać o zęby w aparacie ortodontycznym?
Newsletter zdrowieinatura24.pl
Poleć znajomym zdrowieinatura24.pl
Opublikuj coś na naszej łące
 
 
 Zdrowie

 
 
Jak dbać o zęby w aparacie ortodontycznym?
fot:lek stom Robert Białach
 
Jak dbać o zęby w aparacie ...
Oceń
Forum dyskusyjne

Higiena zębów podczas terapii ortodontycznej wymaga szczególnej troski – tym bardziej, że aparat będzie nam towarzyszył przez najbliższe miesiące czy nawet lata. Obecność zamków i ligatur może się wydawać wyzwaniem podczas codziennej rutyny, ale nic nie jest niemożliwe. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak dbać o zęby w tym czasie.

1.       Nosisz aparat? Nie odpuszczaj z higieną!

Oczyszczanie zębów w trakcie terapii wad zgryzu wymaga od nas nieco więcej wysiłku, ale po zdjęciu aparatu to zaprocentuje. Elementy aparatu takie jak łuki wykonane z metalu, ligatury czy zamki ułatwiają zaleganie płytki bakteryjnej, stąd tak ważne precyzyjne ich oczyszczanie.

- Zęby powinniśmy szczotkować minimum 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Myjmy je łagodnie, uważając, aby nie uszkodzić aparatu, aczkolwiek dokładnie i z każdej strony. To ważne, ponieważ resztki pokarmowe i bakterie będą osadzać się na elementach jego konstrukcji. Używajmy także nici dentystycznej. Jeśli nie ma takiej możliwości, postarajmy się przepłukiwać usta wodą. Żucie gumy, która wyrównuje pH w jamie ustnej w tej sytuacji jest zabronione, ponieważ przyklei się do mechanizmów aparatu i może je uszkodzić.  Jeśli będziemy przestrzegać właściwej higieny, zmniejszymy ryzyko ubytków próchnicowych, stanów zapalnych dziąseł, przebarwień zębów oraz przykrego zapachu z ust – mówi dr Robert Białach, zajmujący się ortodoncją w Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

Opcja dla wygodnych: Alternatywą dla standardowych aparatów z zamkami jest Invisalign, nowoczesny system ortodontyczny polegający na noszeniu ruchomych nakładek z przezroczystego termoplastycznego materiału. Alignery można samemu zdejmować, nie posiadają zamków, łuków ani ligatur, więc zabiegi higienizacyjne są łatwiejsze do wykonania bez aparatu w jamie ustnej.

- Pacjent może bez problemu je zdjąć, a następnie tradycyjnie wyszczotkować oraz oczyścić zęby nicią. System Invisalign jest oparty na komputerowym planie leczenia, więc jest równie skuteczny i precyzyjny w terapii wad zgryzu. Natomiast niewątpliwie wysoka estetyka i możliwość zdjęcia go m.in. do posiłków oraz czynności higienizacyjnych jest tym, co go wyróżnia na tle innych opcji leczenia – zapewnia dentysta.

2.       Stosuj odpowiednie akcesoria.

Wystarczy normalna szczoteczka? Zdecydowanie nie. W wyborze pomoże nam dentysta po założeniu aparatu.

- Higiena zębów w aparacie ortodontycznym w zasadzie nie różni się wiele od tej bez niego. Natomiast narzędzia do tego przeznaczone powinny być przystosowane do aparatu ortodontycznego. Najlepiej używać do tego szczoteczki o miękkim włosiu, choć powinna to być szczoteczka z odpowiednim wcięciem. Jeśli chcemy oczyścić przestrzenie międzyzębowe, to warto stosować specjalne nici dedykowane aparatom ortodontycznym z usztywnionym końcem. Oprócz nici możemy używać również specjalnych szczoteczek jednopęczkowych lub interdentalnych, które dzięki małej główce docierają do trudno dostępnych zakamarków. Jeśli mamy wątpliwości, jakich produktów użyć i czy robimy to właściwie, skonsultujmy się z dentystą – mówi stomatolog.

Czasem wymiana szczoteczek na nowe może być częstsza, ponieważ elementy aparatu mogą prowadzić do szybszego zużywania się włosia.

Urządzeniem, które dobrze uzupełni higienę zębów z aparatem jest irygator. To niewielka pompka, która tworzy strumień wody pod ciśnieniem. Pomaga pacjentowi swobodniej dotrzeć do trudnodostępnych zakamarków, jednak trzeba pamiętać o umiejętnym operowaniu urządzeniem, aby nie poluzować mocowań zamków i innych elementów aparatu. Najlepiej wybrać model o regulowanym ciśnieniu wody.

W trakcie noszenia aparatu potrzebna będzie również odpowiednia płukanka do ust. Dobre płyny zawierają związki fluoru i substancje antybakteryjne, jak chlorheksydyna, jednak w niższym stężeniu niż dla pacjentów choćby z paradontozą, ponieważ długie jej stosowanie może powodować przebarwienia.

Tak wyposażeni na pewno poradzimy sobie z codzienną higieną aparatu, ale to nie zwalnia nas od regularnych przeglądów.

3.       Nie zapominaj o przeglądach.

Zanim zdecydujemy się na założenie aparatu, najlepiej udać się na generalny przegląd u dentysty i w razie potrzeby zastosować leczenie zachowawcze.

Przed założeniem aparatu pacjent powinien mieć wyleczone wszystkie zęby oraz zdrowe dziąsła bez ognisk zapalnych - w ten sposób opóźniamy ewentualne komplikacje. W trakcie terapii wad zgryzu najlepiej odwiedzać dentystę co pół roku lub częściej, jeśli tak zaleci ortodonta.

 4.   Uważaj na to, co jesz.

Na początku leczenia ortodontycznego zęby muszą się przyzwyczaić do nacisku sił na nie działających. U niektórych pacjentów może więc występować lekki ból oraz dyskomfort, który z czasem mija. Z tego względu w pierwszych tygodniach noszenia aparatu ortodontycznego zaleca się stosowanie miękkiej diety oraz produktów typu jajecznica, zupy, kasze itp.

Choć poza tym nie ma potrzeby stosowania większych restrykcji, to warto unikać tych produktów, które mogą uszkodzić mechanizmy aparatu np. spowodować awarię zamka lub łuku. - Warto uważać na twarde owoce i warzywa typu jabłka, gruszki, orzechy, surowa marchew, suchary, a także unikać produktów o ciągnącej się konsystencji np. cukierków typu krówka. Innym wyzwaniem, typowo estetycznym, mogą być również przebarwienia ligatur, czyli elastycznych gumek mocujących całą konstrukcję aparatu. Jeśli wybieramy białe lub transparentne ligatury, warto unikać silnie barwiących produktów np. buraków, owoców leśnych, kawy, herbaty, czerwonego wina, przypraw typu: curry, czerwona papryka, kurkuma, barwionych słodyczy lub sosów np. tabasco, sojowy, ketchup. Również palenie tytoniu może powodować przebarwienia – radzi ekspert.

5.       Brak dobrych nawyków nie popłaca.

Nie jest powiedziane, że osoba nosząca aparat ortodontyczny jest bardziej narażona na choroby zębów. Wszystko zależy od stopnia higieny oraz częstotliwości wizyt u dentysty. Taki pacjent przy braku odpowiednich nawyków może być bardziej narażony na stany zapalne dziąseł, które najczęściej są wynikiem nieodpowiedniej higieny i niedokładnego usuwania płytki nazębnej. Stan zapalny dziąseł może być pierwszym stadium chorób przyzębia i objawiać się m.in. opuchlizną, krwawieniem i bolesnością tych tkanek miękkich. Jeśli stan ten nie jest leczony może rozwinąć się w chorobę przyzębia. Wtedy zmiany mogą dotrzeć nawet do więzadeł i kości, które wspierają zęby. Przy braku leczenia może dojść do ich ruchomości i w efekcie nawet utraty. Innym problemem przy noszeniu aparatu ortodontycznego są odwapnienia szkliwa, czyli zewnętrznej warstwy, która chroni ząb.

- Odwapnienie szkliwa wynika z niedoboru substancji mineralnych m.in. wapnia na skutek np. nieodpowiednich nawyków czy diety i może częściej występować u osób noszących aparaty ortodontyczne. Schorzenie objawia się nagłym pojawieniem białych plamek i smug na powierzchni zębów – charakterystyczne są półksiężyce pomiędzy zamkiem a dziąsłem. Odwapnienie świadczy o demineralizacji szkliwa i jest stanem przedpróchnicowym, który wymaga leczenia. W tej sytuacji można zastosować preparaty na bazie fluorku, który ma zdolności wzmacniające i remineralizujące szkliwo. Rozwiązaniem jest również zabieg infiltracji żywicą. Lekarz nakłada na zęby specjalny preparat, który wnika w powierzchnię zęba i pomaga uniknąć dalszej erozji szkliwa – wyjaśnia dr Białach.

***

Stankowscy & Białach Stomatologia to klinika, w której doświadczenie łączy się z pasją. Począwszy od leczenia, poprzez udogodnienia, technologie, sprzęt oraz opiekę nad pacjentami, wszystko jest na najwyższym światowym poziomie. Klinika zapewnia najwyższą jakość leczenia m.in. w zakresie profilaktyki, diagnostyki, chirurgii, periodontologii, stomatologii estetycznej, protetyki oraz implantologii. http://stankowscybialach.pl/

Robert Białach ukończył kierunek lekarsko-dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Specjalizuje się w leczeniu ortodontycznym. Dba, by uśmiechy pacjentów zapewniały nie tylko walory estetyczne, ale również funkcjonalne, dlatego wciąż podnosi swoje kwalifikacje uczęszczając na liczne seminaria i warsztaty w Polsce oraz za granicą. Ukończył prestiżową Akademię Dawsona na Florydzie oraz Curriculum Ortodontyczne FACE (Functional and Cosmetic Excellence) w Stambule. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego.

Zakupy przez internet
Organic People Organiczna pasta do zębów Extra White 100g
Organic People Organiczna pasta do zębów Extra White 100g

Certyfikowana organiczna pasta do zębów efektywnie usuwa nalot, powstały w wyniku palenia tytoniu, spożywania napojów powodujących powstawanie plam i przebarwień.  Chroni zęby przed pojawieniem się przebarwień, neutralizuje zapach tytoniu, na długo odświeża oddech. Niszczy bakterie, chroni ...

Pasta do zębów z miodem manuka - Manuka Health - 75ml
Pasta do zębów z miodem manuka - Manuka Health - 75ml

Pasta do zębów z miodem manuka 400+ i propolisem Bio 30 działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie oraz ściągająco. Pasta ta  łączy w sobie trzy naturalne, aktywne składniki .Nowozelandzki propolis BIO30™ - pomaga w skutecznej higienie jamy ustnej, dzięki wyjątkowo wysokiej zawartości ...

ECODENTA Pasta do zębów dla krwawiących dziąseł 100ml
ECODENTA Pasta do zębów dla krwawiących dziąseł 100ml

Pasta do zębów z korą dębu, ekstraktem z krwawnika i bioaktywnym wapniem delikatnie oczyszcza i wzmacnia zęby. Kora dębu i ekstrakt z krwawnika pospolitego wzmacnia naczynia krwionośne w dziąsłach, zmiękcza i chroni dziąsła i utrzymuje odpowiedni poziom pH w ustach. Bioaktywny wapń wzmacnia ...

Himalaya Pasta do zębów z naturalnym fluorem Dental Cream100g
Himalaya Pasta do zębów z naturalnym fluorem Dental Cream100g

PASTA DO ZĘBÓW Z NATURALNYM FLUOREM Unikatowa formuła ziołowa do higieny jamy ustnej. Pasta skutecznie oczyszcza i chroni zęby przed paradontozą i próchnicą.  Zawiera miodlę indyjską i owoc granatu. Polecana jest szczególnie osobom uskarżającym się na obrzęk lub krwawienie dziąseł, ...

Dabur pasta z aloesem 100ml bez fluoru
Dabur pasta z aloesem 100ml bez fluoru

Aloesowa pasta do zębów została wzbogacone w naturalne ekstrakty znane od wieków ze swoich dobroczynnych właściwości. Aloes jest naturalnym środkiem łagodzącym i wspomagającym gojenie, może przynieść ulgę przy stanach zapalnych dziąseł. Gałązki drzewa arakowego (miswak) używane były w dawnych ...

Natura Siberica pasta do zębów Wzmaca szkliwo Minerały Kamczatki 100g
Natura Siberica pasta do zębów Wzmaca szkliwo Minerały Kamczatki 100g

Natura Siberica naturalna syberyjska pasta do zębów Kamczacka mineralizująca jest przeznaczona do wzmacniania szkliwa zębów i przywracania im krystalicznej czystości. Została ona stworzona na bazie soli z kamczackich źródeł termalnych, wapnia wulkanicznego i chitozanu. Dokładnie oczyszcza i ...

Organic People Organiczna pasta do zębów Do bardzo wrażliwych zębów 100g
Organic People Organiczna pasta do zębów Do bardzo wrażliwych zębów 100g

Certyfikowana organiczna pasta do zębów bardzo wrażliwych. Skutecznie i delikatnie wybiela, momentalnie obniżając wrażliwość szkliwa nazębnego, usuwa nalot  nazębny w trudno dostępnych miejscach, chroni przed jego powstaniem, na długo odświeża oddech, zapewnia kompleksową pielęgnację jamy ...

Wybielająca pasta do zębów z olejkiem z liści drzewa herbacianego - Australian Tea Tree
Wybielająca pasta do zębów z olejkiem z liści drzewa herbacianego - Australian Tea Tree

Pasta do zębów z olejkiem z liści drzewa herbacianego - wybiela zęby, stanowi ochronę dla zębów. Bez fluoru. Pojemność: 100 ml

FLUORMEX płyn stomatologiczny 50 ml
FLUORMEX płyn stomatologiczny 50 ml

Właściwości przeciwpróchnicze i remineralizujące płynu stomatologicznego Fluormex pozwolą zachować zdrowe i mocne zęby. Wysoka zawartość aminofluorków pomaga zwalczyć niepożądane bakterie, które niszczą szkliwo zębów.

FLORADIX SALUDYNAM 250ml
FLORADIX SALUDYNAM 250ml

FLORADIX SALUDYNAM to tonik oparty na naturalnych składnikach, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu - pobudza naturalne mechanizmy obronne organizmu, wzmacnia kości i zęby.

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
Jeśli poszukujesz więcej informacji, zadaj pytanie na naszym forum dyskusyjnym

www.forum.zdrowieinatura24.pl

Zakupy przez internet
Organic People Organiczna pasta do zębów Extra White 100g
Organic People Organiczna pasta do zębów Extra White 100g

Certyfikowana organiczna pasta do zębów efektywnie usuwa nalot, powstały w wyniku palenia tytoniu, spożywania napojów powodujących powstawanie plam i przebarwień.  Chroni zęby przed pojawieniem się przebarwień, neutralizuje zapach tytoniu, na długo odświeża oddech. Niszczy bakterie, chroni ...

Pasta do zębów z miodem manuka - Manuka Health - 75ml
Pasta do zębów z miodem manuka - Manuka Health - 75ml

Pasta do zębów z miodem manuka 400+ i propolisem Bio 30 działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie oraz ściągająco. Pasta ta  łączy w sobie trzy naturalne, aktywne składniki .Nowozelandzki propolis BIO30™ - pomaga w skutecznej higienie jamy ustnej, dzięki wyjątkowo wysokiej zawartości ...

ECODENTA Pasta do zębów dla krwawiących dziąseł 100ml
ECODENTA Pasta do zębów dla krwawiących dziąseł 100ml

Pasta do zębów z korą dębu, ekstraktem z krwawnika i bioaktywnym wapniem delikatnie oczyszcza i wzmacnia zęby. Kora dębu i ekstrakt z krwawnika pospolitego wzmacnia naczynia krwionośne w dziąsłach, zmiękcza i chroni dziąsła i utrzymuje odpowiedni poziom pH w ustach. Bioaktywny wapń wzmacnia ...

Himalaya Pasta do zębów z naturalnym fluorem Dental Cream100g
Himalaya Pasta do zębów z naturalnym fluorem Dental Cream100g

PASTA DO ZĘBÓW Z NATURALNYM FLUOREM Unikatowa formuła ziołowa do higieny jamy ustnej. Pasta skutecznie oczyszcza i chroni zęby przed paradontozą i próchnicą.  Zawiera miodlę indyjską i owoc granatu. Polecana jest szczególnie osobom uskarżającym się na obrzęk lub krwawienie dziąseł, ...

Dabur pasta z aloesem 100ml bez fluoru
Dabur pasta z aloesem 100ml bez fluoru

Aloesowa pasta do zębów została wzbogacone w naturalne ekstrakty znane od wieków ze swoich dobroczynnych właściwości. Aloes jest naturalnym środkiem łagodzącym i wspomagającym gojenie, może przynieść ulgę przy stanach zapalnych dziąseł. Gałązki drzewa arakowego (miswak) używane były w dawnych ...

Natura Siberica pasta do zębów Wzmaca szkliwo Minerały Kamczatki 100g
Natura Siberica pasta do zębów Wzmaca szkliwo Minerały Kamczatki 100g

Natura Siberica naturalna syberyjska pasta do zębów Kamczacka mineralizująca jest przeznaczona do wzmacniania szkliwa zębów i przywracania im krystalicznej czystości. Została ona stworzona na bazie soli z kamczackich źródeł termalnych, wapnia wulkanicznego i chitozanu. Dokładnie oczyszcza i ...

Organic People Organiczna pasta do zębów Do bardzo wrażliwych zębów 100g
Organic People Organiczna pasta do zębów Do bardzo wrażliwych zębów 100g

Certyfikowana organiczna pasta do zębów bardzo wrażliwych. Skutecznie i delikatnie wybiela, momentalnie obniżając wrażliwość szkliwa nazębnego, usuwa nalot  nazębny w trudno dostępnych miejscach, chroni przed jego powstaniem, na długo odświeża oddech, zapewnia kompleksową pielęgnację jamy ...

Wybielająca pasta do zębów z olejkiem z liści drzewa herbacianego - Australian Tea Tree
Wybielająca pasta do zębów z olejkiem z liści drzewa herbacianego - Australian Tea Tree

Pasta do zębów z olejkiem z liści drzewa herbacianego - wybiela zęby, stanowi ochronę dla zębów. Bez fluoru. Pojemność: 100 ml

FLUORMEX płyn stomatologiczny 50 ml
FLUORMEX płyn stomatologiczny 50 ml

Właściwości przeciwpróchnicze i remineralizujące płynu stomatologicznego Fluormex pozwolą zachować zdrowe i mocne zęby. Wysoka zawartość aminofluorków pomaga zwalczyć niepożądane bakterie, które niszczą szkliwo zębów.

FLORADIX SALUDYNAM 250ml
FLORADIX SALUDYNAM 250ml

FLORADIX SALUDYNAM to tonik oparty na naturalnych składnikach, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu - pobudza naturalne mechanizmy obronne organizmu, wzmacnia kości i zęby.

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
 
 
Na życzenie czytelników
Zwiń treść
 
 
Owoce mogą ...
TRUSKAWKA dziełem człowieka, nie ma truskawek pochodzących z dzikiego stanu. ...
 
 
Białka
BIAŁKA to podstawowy budulec każdej tkanki. Niedobór białek w organizmie ...
 
 
Przyprawy - ...
Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez przypraw. Dzięki przyprawom potrawy ...
 
 
Rośliny o ...
Wśród wielu ziół znamy takie, które zawierają w swoim składzie związki ...
 
 
Mniszek lekarski ...
MNISZEK LEKARSKI – jest znany pod różnymi nazwami np. dmuchawiec, wilczy ...
 
 
Czy wiesz że ?
Rozwiń treść
 
 
Świeżość kwiatów
Kwiaty, aby zachowały świeżość wymagają różnego traktowania w zależności od ...
 
 
Kwiaty cięte
Kwiaty cięte nie lubią przeciągów, wolą miejsca mniej nasłonecznione, nie ...
 
 
Żywot kwiatów
Można przedłużyć żywot kwiatów. Cięte tulipany i cyklameny (fiołki ...
 
 
Kwiaty w wazonie
Zanim wstawisz kwiaty do wazonu, należy je odpowiednio przyciąć.W tkankach ...
 
 
Grejpfrut
Grejpfrut – najlepiej jeść go rano, pomaga zredukować zapasy tkanki ...
 
 
Zielarstwo
Rozwiń treść
 
 
LEBIODKA POSPOLITA
LEBIODKA POSPOLITA (Origanum vulgare) – jest byliną  z rodziny wargowych. Na ...
 
 
ŚWIETLIK ŁĄKOWY
ŚWIETLIK ŁĄKOWY (Euphrasia rostkoviana) – rośnie w całej Europie. W Polsce ...
 
 
CZĄBER
CZĄBER OGRODOWY (Satureja hortensis) - znany już w starożytności, w Polsce ...
 
 
Skrzyp polny
Skrzyp polny (Equisetum arvense)) jest byliną z rodziny skrzypowatych i ...
 
 
Centuria pospolita
Centuria pospolita – Centaurium umbellatum nazywana również tysiącznikiem, ...
 
 
Porady czytelników
Rozwiń treść
 
 
Zapalenie spojówek
ZAPLENIE SPOJÓWEK Jest to dolegliwość, której nie należy bagatelizować, ...
 
 
Otyłość
Otyłość: Należy sporządzić napar (całonocny) z 1 łyżki rumianku, zalanego 1 ...
 
 
Nadciśnienie
NADCIŚNIENIE (Przepis wg Korżawskiej) 1 łyżkę jemioły, 3 łyżki skrzypu, 4 ...
 
 
Nudności
Nudności ciężarnych: Dla kobiet w ciąży pomocne może być poranne picie wody ...
 
 
Dobra zupa
Co zrobić, aby zupa była udana : Każda gospodyni przygotowuje zupę inaczej, ...
 
 
Pomóż swojemu ciału
Rozwiń treść
 
 
Dieta Haya
Dieta Haya - została opracowana przez amerykańskiego lekarza, który po ...
 
 
Dieta makrobiotyczna
Dieta makrobiotyczna – opracowana została na początku XX wieku przez George ...
 
 
Dieta Montignac
Dieta Montignac – została stworzona w latach osiemdziesiątych XX wieku przez ...
 
 
Dieta w kamicy ...
Dieta w kamicy żółciowej – kamica żółciowa polega na tworzeniu się złogów w ...
 
 
Dieta bezglutenowa
Dieta bezglutenowa  jest rodzajem diety eliminacyjnej, jej działanie ...
 
 
Twoja latorośl
Rozwiń treść
 
 
Dolegliwości ...
W okresie dojrzewania u młodych ludzi dochodzi do gwałtownych zmian ...
 
 
Problemy z ...
Kręgosłup zbudowany jest z kręgów ułożonych jeden na drugim, tworząc kanał, ...
 
 
Bóle wzrostowe u ...
W okresie wzrostu, dzieci mogą skarżyć się na bóle mięśni i stawów, głównie ...
 
 
Zaburzenia ...
Zaburzenia łaknienia, takie jak: jadłowstręt i wilczy głód należą do chorób ...
 
 
Pielęgnacja ...
Skóra niemowlęca i małego dziecka jest bardzo wrażliwa, ponieważ nie jest ...
 
 
Porady kosmetyczne
Rozwiń treść
 
 
Paznokcie
Uzdrawianie paznokci: Sok z cytryny ma właściwości wybielające i ...
 
 
Włosy
ZDROWE WŁOSY U niektórych osób włosy stają się matowe, tracą połysk, a ...
 
 
Oczy
POWIEKI – idealny kolor Do powiek wybieramy matowe cienie, albo z ...
 
 
Skóra
SUCHA SKÓRA: Suchą skórę powinno się rano i wieczorem przemywać tamponem, ...
 
 
Rzęsy
RZĘSY – uwodzicielskie Rzęsy stają się z wiekiem coraz słabsze, dlatego nie ...
 
 
Jedz zdrowo
Rozwiń treść
 
 
O zaletach ...
Miłośnicy makrobiotyki i część dietetyków niechętnie wypowiada się o mleku. ...
 
 
Rzodkiew czarna ...
Rzodkiew czarna zwana również czarną rzepą uprawiana była już w starożytnych ...
 
 
Danie z wieprzowiny
W Polsce zdecydowanie najczęściej spożywana. Jednak coraz więcej Polaków ...
 
 
Seler korzeniowy ...
Głośno się stało o nim, kiedy wkroczył na salony, stając się przebojem diety ...
 
 
Cebula - łzawy ...
Należy do rodziny Allium, znana jest od wieków. Pochodzi z Azji Środkowej, ...