0No authorization...
 
 
zdrowieinatura24.pl
Aktualnie czytana treść:
Jak letnie napoje wpływają na twoje zęby?
Newsletter zdrowieinatura24.pl
Poleć znajomym zdrowieinatura24.pl
Opublikuj coś na naszej łące
 
 
Jak letnie napoje wpływają na twoje zęby?
fot:pixabay
 
Jak letnie napoje wpływają ...
Oceń
Forum dyskusyjne

Uważaj na ukryty cukier

Sezon urlopowy to czas kiedy szczególnie folgujemy sobie z jedzeniem oraz wypijamy duże ilości zimnych, słodzonych napojów. Rzecz tyczy się nie tylko napojów gazowanych czy drinków, ale również z pozoru ich zdrowszych zamienników. Dentyści doradzają, na co lepiej uważać, aby z wakacji nie wrócić z próchnicą.

Nie tylko cukierki czy praliny

Cukier to wróg naszych zębów – każdy to wie, ale większość z nas utożsamia go z cukierkami, ciastkami lub lizakami. Produktów, które zawierają cukier jest jednak znacznie więcej. Do grona tych z największą jego ilością i o największym spożyciu – szczególnie w lato - należą napoje. Dlaczego to takie ważne?

Lekstom Monika Stachowicz

- Cukier to jeden z głównych czynników determinujących rozwój próchnicy. Bakterie kolonizują jamę ustną i żywią się cukrem, który rozkładają, wtedy na powierzchni zębów tworzą się destrukcyjne kwasy, które stopniowo mogą wywołać demineralizację, a ostatecznie próchnicę. Dlatego też ograniczenie podaży cukru jest tak kluczowym elementem profilaktyki - mówi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Drinki z palemką i słodki napój? Nie dla zębów

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, dzienne spożycie cukru u osoby dorosłej powinno stanowić mniej niż 10%  jej zapotrzebowania kalorycznego. Dla kobiet to średnio 10-15 łyżeczki cukru na dzień, dla mężczyzn mniej więcej 12-18 łyżeczek. Z tego wynika, że jedna szklanka soku owocowego lub napoju gazowanego praktycznie wyczerpuje ten limit, a należy mieć na uwadze,  że cukier znajduje się również w wielu innych produktach spożywanych na co dzień. Choć podatność na utratę szkliwa i próchnicę zależna jest od stopnia higieny jamy ustnej, stylu życia, diety i genów, to specjaliści doradzają ograniczenie podaży napojów bogatych w cukier, ale nie tylko.

Jakie napoje są najmniej zdrowe dla naszych zębów? Na czele są słodzone napoje gazowane, napoje energetyzujące oraz izotoniczne, ale także soki owocowe, drinki czy lemoniada. Dla przykładu jedna puszka napoju gazowanego typu cola zawiera 35 gramów cukru, czyli ok. 7 łyżeczek.

– Podstawowym zagrożeniem w przypadku napojów gazowanych są olbrzymie ilości cukru, niski odczyn pH oraz obecność sztucznych dodatków m.in. aromatów, barwników. Pamiętajmy też, że kawa i herbaty oraz napoje alkoholowe, np. drinki tak często spożywane na wakacjach, w nadmiernej ilości mogą wysuszać śluzówkę jamy ustnej, co w perspektywie działa niekorzystnie. Im bardziej sucho w ustach, tym większe pole do eksploracji dla bakterii. Dodatkowo, napoje o ciemnym zabarwieniu – kawa, czarna herbata, napoje typu cola – zawierają garbniki oraz chromogeny, które mogą odkładać się na zębach i powodować ich żółknięcie – ostrzega stomatolog.

Z kolei tzw. energetyki  poprzez swoje niskie pH, jeszcze bardziej niż lemoniada z dodatkiem kwaśnej cytryny, wpływają destrukcyjnie na szkliwo, mogą spowodować jego erozję oraz nadwrażliwość. Podobnie uznawane za lepszy wybór – napoje izotoniczne dedykowane sportowcom.  W jednym z badań przeprowadzonych przez Academy of General Dentistry przeanalizowano wpływ obu grup napojów na zdrowie jamy ustnej. Po 5 dniach kilkukrotnego kontaktu zębów z produktami okazało się, że utrata szkliwa, tkanki która ochrania zęby jest ewidentna – po spożyciu napojów dla sportowców wynosiła ona średnio ok. 1,5%, przy napojach energetyzujących ok. 3%.

Nie takie zdrowe zamienniki

Myli się ten, kto myśli, że produkty - nawet te reklamowane jako „zdrowe” lub „naturalne” - są bezpieczną alternatywą dla naszych zębów. Jak się okazuje, równowartość cukrów prostych jest  w nich czasem praktycznie taka sama jak w napojach gazowanych.

Dla przykładu, szklanka soku jabłkowego może zawierać zbliżoną ilość cukru co szklanka napoju gazowanego, uważanego za zdecydowanie mniej zdrowy dla naszego uśmiechu.  Mleko krowie co prawda zawiera wapń o korzystnym działaniu dla zdrowia zębów, ale zawiera też laktozę, dwucukier składający się z glukozy i galaktozy. I tak szklanka mleka o zawartości tłuszczu 3,2% zawiera ok. 11 gramów cukru, co równa się 2 łyżeczkom cukru.

Często chcąc ominąć nadprogramowe kalorie i szkodę dla zębów,  zamiast na napoje gazowane decydujemy się również na jogurty owocowe. Jednak w małej buteleczce takiego produktu możemy czasem znaleźć więcej cukru niż w… puszcze gazowanego napoju – bo około 40 gramów. Nawet woda kokosowa, której prozdrowotne działanie jest często podkreślane, może okazać się zagrożeniem. Czym innym jest bowiem słodzona woda z dodatkiem kokosa, a czym innym 100% woda kokosowa. W jednej butelce tej pierwszej znajdziemy około 7 łyżeczek cukru.

Dlatego specjaliści doradzają spożywanie zamienników np. zamiast napoju typu cola - pić wodę mineralną, zamiast tzw. energetyku - niesłodzoną herbatę lub kawę. Zamiast mleka krowiego, które zawiera laktozę, można używać mleka migdałowego, sojowego, ryżowego lub pić kefir – wszystkie te produkty mają mniejszą ilość cukru. Nawet gdy wybieramy wodę, warto czytać etykiety – te smakowe zawierają cukier czy syrop glukozowo-fruktozowy.

- Jeśli nie jesteśmy w stanie zrezygnować z niezdrowych dla naszych zębów napojów, starajmy się chociaż ograniczyć ich spożycie i zachować właściwe nawyki po ich konsumpcji – mówi dr Stachowicz.

Specjaliści mają kilka rad, aby zminimalizować szkodliwe działanie tej grupy produktów:

  • Pamiętaj o higienie! – szczotkuj zęby przynajmniej 2 razy dziennie (pastą do zębów z fluorem) oraz nitkuj co najmniej raz dziennie. Jeśli obawiasz się, że nie robisz tego właściwie, poproś o instruktaż swojego stomatologa lub higienistkę stomatologiczną. Jeśli pijesz soki, szczególnie z dodatkiem owoców o wysokiej kwasowości np. pomarańczowe, grejpfrutowe, pomidorowe, to odczekaj min. 15 minut ze szczotkowaniem, inaczej wetrzesz destrukcyjne kwasy w szkliwo i narazisz je na uszkodzenia.
  • Czytaj etykiety – zdrowie zębów zaczyna się od zdrowych nawyków. Dlatego przetworzoną żywność, w tym napoje, zamień na zdrowsze - nie tylko dla linii, ale i zdrowia zębów – wersje. Dobre nawyki zaczynają się w dzieciństwie, więc ogranicz spożycie takich produktów u dzieci i sam dawaj im pozytywny przykład.
  • Pij, nie popijaj – lepiej zjeść od razu tabliczkę czekolady, niż podjadać ją po kostce przez cały dzień,  podobnie postępujmy z napojami. Nie sącz soku cały dzień – w ten sposób narażasz się na częstszy kontakt zębów z cukrami i dajesz więcej czasu bakteriom, by te zajęły się twoim szkliwem. Jeśli nie masz okazji umyć zębów, przepłucz je wodą lub zaopatrz w gumy do żucia z dodatkiem ksylitolu, które wyrównają pH w jamie ustnej.
  • Używaj słomki – pijąc za pomocą słomkiograniczysz bezpośredni kontakt zębów z cukrem oraz ryzyko przebarwień.
Zakupy przez internet
Full Spectrum Alfalfa
Full Spectrum Alfalfa

Szczególnie polecany: jako wsparcie przy wzmacnianiu organizmu przy podnoszeniu odporności jako wsparcie dla układu pokarmowego jako wsparcie w odtruwaniu organizmu Alfalfa to angielska nazwa lucerny – rośliny porastającej tereny Afryki, Azji i niemal całej Europy. Jeszcze inna nazwa tego ...

Pasta do zębów z miodem manuka - Manuka Health - 75ml
Pasta do zębów z miodem manuka - Manuka Health - 75ml

Pasta do zębów z miodem manuka 400+ i propolisem Bio 30 działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie oraz ściągająco. Pasta ta  łączy w sobie trzy naturalne, aktywne składniki .Nowozelandzki propolis BIO30™ - pomaga w skutecznej higienie jamy ustnej, dzięki wyjątkowo wysokiej zawartości ...

Organic People Organiczna pasta do zębów Do bardzo wrażliwych zębów 100g
Organic People Organiczna pasta do zębów Do bardzo wrażliwych zębów 100g

Certyfikowana organiczna pasta do zębów bardzo wrażliwych. Skutecznie i delikatnie wybiela, momentalnie obniżając wrażliwość szkliwa nazębnego, usuwa nalot  nazębny w trudno dostępnych miejscach, chroni przed jego powstaniem, na długo odświeża oddech, zapewnia kompleksową pielęgnację jamy ...

ECODENTA Pasta do zębów dla krwawiących dziąseł 100ml
ECODENTA Pasta do zębów dla krwawiących dziąseł 100ml

Pasta do zębów z korą dębu, ekstraktem z krwawnika i bioaktywnym wapniem delikatnie oczyszcza i wzmacnia zęby. Kora dębu i ekstrakt z krwawnika pospolitego wzmacnia naczynia krwionośne w dziąsłach, zmiękcza i chroni dziąsła i utrzymuje odpowiedni poziom pH w ustach. Bioaktywny wapń wzmacnia ...

Himalaya Pasta do zębów wybielająca 75ml bez fluoru
Himalaya Pasta do zębów wybielająca 75ml bez fluoru

Sparkling White - wybielająca pasta do zębów 75ml Zawiera wyciąg z rośliny Miswak. Wzbogacona o ekstrakt z papai i ananasa. Bielsze zęby w dwa tygodnie. Bez chemicznych wybielaczy. Przeciwdziała przebarwieniem i osadzaniu się kamienia nazębnego. Zmniejsza krwawienia dziąseł i zapobiega stanom ...

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
Jeśli poszukujesz więcej informacji, zadaj pytanie na naszym forum dyskusyjnym

www.forum.zdrowieinatura24.pl

Zakupy przez internet
Full Spectrum Alfalfa
Full Spectrum Alfalfa

Szczególnie polecany: jako wsparcie przy wzmacnianiu organizmu przy podnoszeniu odporności jako wsparcie dla układu pokarmowego jako wsparcie w odtruwaniu organizmu Alfalfa to angielska nazwa lucerny – rośliny porastającej tereny Afryki, Azji i niemal całej Europy. Jeszcze inna nazwa tego ...

Pasta do zębów z miodem manuka - Manuka Health - 75ml
Pasta do zębów z miodem manuka - Manuka Health - 75ml

Pasta do zębów z miodem manuka 400+ i propolisem Bio 30 działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie oraz ściągająco. Pasta ta  łączy w sobie trzy naturalne, aktywne składniki .Nowozelandzki propolis BIO30™ - pomaga w skutecznej higienie jamy ustnej, dzięki wyjątkowo wysokiej zawartości ...

Organic People Organiczna pasta do zębów Do bardzo wrażliwych zębów 100g
Organic People Organiczna pasta do zębów Do bardzo wrażliwych zębów 100g

Certyfikowana organiczna pasta do zębów bardzo wrażliwych. Skutecznie i delikatnie wybiela, momentalnie obniżając wrażliwość szkliwa nazębnego, usuwa nalot  nazębny w trudno dostępnych miejscach, chroni przed jego powstaniem, na długo odświeża oddech, zapewnia kompleksową pielęgnację jamy ...

ECODENTA Pasta do zębów dla krwawiących dziąseł 100ml
ECODENTA Pasta do zębów dla krwawiących dziąseł 100ml

Pasta do zębów z korą dębu, ekstraktem z krwawnika i bioaktywnym wapniem delikatnie oczyszcza i wzmacnia zęby. Kora dębu i ekstrakt z krwawnika pospolitego wzmacnia naczynia krwionośne w dziąsłach, zmiękcza i chroni dziąsła i utrzymuje odpowiedni poziom pH w ustach. Bioaktywny wapń wzmacnia ...

Himalaya Pasta do zębów wybielająca 75ml bez fluoru
Himalaya Pasta do zębów wybielająca 75ml bez fluoru

Sparkling White - wybielająca pasta do zębów 75ml Zawiera wyciąg z rośliny Miswak. Wzbogacona o ekstrakt z papai i ananasa. Bielsze zęby w dwa tygodnie. Bez chemicznych wybielaczy. Przeciwdziała przebarwieniem i osadzaniu się kamienia nazębnego. Zmniejsza krwawienia dziąseł i zapobiega stanom ...

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
 
 
Na życzenie czytelników
Zwiń treść
 
 
Owoce mogą ...
TRUSKAWKA dziełem człowieka, nie ma truskawek pochodzących z dzikiego stanu. ...
 
 
Białka
BIAŁKA to podstawowy budulec każdej tkanki. Niedobór białek w organizmie ...
 
 
Przyprawy - ...
Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez przypraw. Dzięki przyprawom potrawy ...
 
 
Rośliny o ...
Wśród wielu ziół znamy takie, które zawierają w swoim składzie związki ...
 
 
Mniszek lekarski ...
MNISZEK LEKARSKI – jest znany pod różnymi nazwami np. dmuchawiec, wilczy ...
 
 
Czy wiesz że ?
Rozwiń treść
 
 
Świeżość kwiatów
Kwiaty, aby zachowały świeżość wymagają różnego traktowania w zależności od ...
 
 
Kwiaty cięte
Kwiaty cięte nie lubią przeciągów, wolą miejsca mniej nasłonecznione, nie ...
 
 
Żywot kwiatów
Można przedłużyć żywot kwiatów. Cięte tulipany i cyklameny (fiołki ...
 
 
Kwiaty w wazonie
Zanim wstawisz kwiaty do wazonu, należy je odpowiednio przyciąć.W tkankach ...
 
 
Grejpfrut
Grejpfrut – najlepiej jeść go rano, pomaga zredukować zapasy tkanki ...
 
 
Zielarstwo
Rozwiń treść
 
 
LEBIODKA POSPOLITA
LEBIODKA POSPOLITA (Origanum vulgare) – jest byliną  z rodziny wargowych. Na ...
 
 
ŚWIETLIK ŁĄKOWY
ŚWIETLIK ŁĄKOWY (Euphrasia rostkoviana) – rośnie w całej Europie. W Polsce ...
 
 
CZĄBER
CZĄBER OGRODOWY (Satureja hortensis) - znany już w starożytności, w Polsce ...
 
 
Skrzyp polny
Skrzyp polny (Equisetum arvense)) jest byliną z rodziny skrzypowatych i ...
 
 
Centuria pospolita
Centuria pospolita – Centaurium umbellatum nazywana również tysiącznikiem, ...
 
 
Porady czytelników
Rozwiń treść
 
 
Zapalenie spojówek
ZAPLENIE SPOJÓWEK Jest to dolegliwość, której nie należy bagatelizować, ...
 
 
Otyłość
Otyłość: Należy sporządzić napar (całonocny) z 1 łyżki rumianku, zalanego 1 ...
 
 
Nadciśnienie
NADCIŚNIENIE (Przepis wg Korżawskiej) 1 łyżkę jemioły, 3 łyżki skrzypu, 4 ...
 
 
Nudności
Nudności ciężarnych: Dla kobiet w ciąży pomocne może być poranne picie wody ...
 
 
Dobra zupa
Co zrobić, aby zupa była udana : Każda gospodyni przygotowuje zupę inaczej, ...
 
 
Pomóż swojemu ciału
Rozwiń treść
 
 
Dieta Haya
Dieta Haya - została opracowana przez amerykańskiego lekarza, który po ...
 
 
Dieta makrobiotyczna
Dieta makrobiotyczna – opracowana została na początku XX wieku przez George ...
 
 
Dieta Montignac
Dieta Montignac – została stworzona w latach osiemdziesiątych XX wieku przez ...
 
 
Dieta w kamicy ...
Dieta w kamicy żółciowej – kamica żółciowa polega na tworzeniu się złogów w ...
 
 
Dieta bezglutenowa
Dieta bezglutenowa  jest rodzajem diety eliminacyjnej, jej działanie ...
 
 
Twoja latorośl
Rozwiń treść
 
 
Dolegliwości ...
W okresie dojrzewania u młodych ludzi dochodzi do gwałtownych zmian ...
 
 
Problemy z ...
Kręgosłup zbudowany jest z kręgów ułożonych jeden na drugim, tworząc kanał, ...
 
 
Bóle wzrostowe u ...
W okresie wzrostu, dzieci mogą skarżyć się na bóle mięśni i stawów, głównie ...
 
 
Zaburzenia ...
Zaburzenia łaknienia, takie jak: jadłowstręt i wilczy głód należą do chorób ...
 
 
Pielęgnacja ...
Skóra niemowlęca i małego dziecka jest bardzo wrażliwa, ponieważ nie jest ...
 
 
Porady kosmetyczne
Rozwiń treść
 
 
Paznokcie
Uzdrawianie paznokci: Sok z cytryny ma właściwości wybielające i ...
 
 
Włosy
ZDROWE WŁOSY U niektórych osób włosy stają się matowe, tracą połysk, a ...
 
 
Oczy
POWIEKI – idealny kolor Do powiek wybieramy matowe cienie, albo z ...
 
 
Skóra
SUCHA SKÓRA: Suchą skórę powinno się rano i wieczorem przemywać tamponem, ...
 
 
Rzęsy
RZĘSY – uwodzicielskie Rzęsy stają się z wiekiem coraz słabsze, dlatego nie ...
 
 
Jedz zdrowo
Rozwiń treść
 
 
O zaletach ...
Miłośnicy makrobiotyki i część dietetyków niechętnie wypowiada się o mleku. ...
 
 
Rzodkiew czarna ...
Rzodkiew czarna zwana również czarną rzepą uprawiana była już w starożytnych ...
 
 
Danie z wieprzowiny
W Polsce zdecydowanie najczęściej spożywana. Jednak coraz więcej Polaków ...
 
 
Seler korzeniowy ...
Głośno się stało o nim, kiedy wkroczył na salony, stając się przebojem diety ...
 
 
Cebula - łzawy ...
Należy do rodziny Allium, znana jest od wieków. Pochodzi z Azji Środkowej, ...
 
 
 
 
 
O tym się mówi:
 
Zimowa aloesowa pielęgnacja Buna
Potrafi przetrwać w najtrudniejszych warunkach – nawet 5 lat bez dostępu do...
 
Nawilżanie podstawą dbałości o skórę – Solvea
Problem suchej skóry jest powszechny wśród Polek. Przyczyna? Uwarunkowania...
 
Maseczki na tkaninie – unikalny koreański sekret urody
Nieskazitelna, gładka cera odejmująca swojej posiadaczce lat, a do tego...
 
Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała
Widoczny i odczuwalny efekt zabiegu botoksowego oraz liftingującego leży u...
 
HELLO NATURE Olejek Marula
  Miękkość i połysk włosów dzięki słodkiemu olejkowi z serca Afryki...
 
Remedium na suchość dłoni – Solvea
TRI–molecule hyaluron acid, Hydromanil, olejek awokado, kwas omega plus,...
 
Uroki życia na emeryturze
"Przyszłość ma wiele nazw. Dla słabszych oznacza nieuchronność, dla...
 
Domowe rozmarynowe Spa Buna
Wiecznie zielone, aromatyczne i odmładzające ziele, które orzeźwia ciało i...
 
Koloryzacja z IL SALONE MILANO
Polki zdążyły już pokochać markę Il Salone Milano za efekt jak z salonu...
 
Rośnij jak na drożdżach
Domowa drożdżówka dla ucznia Czy słodka drożdżówka może być dobrym pomysłem...
 
Aromatyczna pielęgnacja włosów przesuszonych
HELLO NATURE Coconut Oil Aromatyczna pielęgnacja włosów przesuszonych i...
 
Ziołowe przepisy na piękno – kremy do twarzy Buna
Kremy do twarzy Buña to wielopokoleniowa tradycja zielarska Polek zamknięta w...
 
Kremy Solvea -  najskuteczniejsze rozwiązanie dla suchej skóry
SOLVEA to marka koncentrująca się na jednej, ale najbardziej pożądanej...
 
Piękne dłonie bez przebarwień!
Koncentrat do rąk przeciw przebarwieniom N°626 Vita C INFUSION Skóra na...
 
Twoje nogi wołają o urlop na żądanie!
Coraz więcej Polaków wykonuje pracę w pozycji siedzącej lub stojącej....
 
Enzymatyczna pielęgnacja jamy ustnej
Produkty zawierające w sobie enzymy nie tylko działają bardzo skutecznie ale...
 
Przełom w odmładzaniu szyi!
Czy słyszeliście o obręczach Wenus? Bynajmniej nie jest to „drogocenna...
 
Jak letnie napoje wpływają na twoje zęby?
Uważaj na ukryty cukier Sezon urlopowy to czas kiedy szczególnie folgujemy...
 
Młodość nie znaczy odporność
Każdy 20 i 30-latek myśli, że jest niezniszczalny. Jest młody, prężny,...
 
Akcja Empiku - ekspert doradzi wybór plecaka
Przez dwanaście lat niemal codziennie uczniowie dźwigają na plecach książki i...
 
Zdrowy brzuch na wakacjach
Co zrobić, aby swobodnie cieszyć się wypoczynkiem na wakacjach? Pakując...