znany lekarz
Apteka suplementy
Pierwsza pomoc

Krwotok - pierwsza pomoc

Krwotok - pierwsza pomoc Krwotok - pierwsza pomoc fot. voxtrup pixabay

Krwotok jest to wydostanie krwi poza obręb naczynia wskutek przerwania ciągłości jego ściany. W zależności od rodzaju uszkodzonego naczynia krwotoki dzielimy na: tętnicze, żylne i miąższowe - innymi słowy z naczyń włosowatych.

Pierwsza pomoc polega na szybkim zatamowaniu krwawienia, raptowny ubytek krwi w organizmie może spowodować spadek ciśnienia tętniczego w naczyniach, upośledzenie przepływu krwi w tkankach i tym samym ich utlenianie, doprowadzając do wstrząsu krwotocznego i w efekcie końcowym do zgonu poszkodowanego.

 Krwotok zwłaszcza tętniczy jest szczególnie niebezpieczny, głównie, dlatego, że w niedługim czasie może doprowadzić do utraty dużej ilości krwi. Zanim przystąpimy do udzielania pomocy – należy w miarę możliwości założyć gumowe rękawiczki, następnie jak najszybciej zatamować u rannego upływ krwi. Jeżeli miejscem krwotoku jest kończyna, to należy unieść ją powyżej poziomu serca, co zmniejszy dopływ krwi do rany.

Pierwszy etap to uciśnięcie ręką przez chusteczkę lub gazę zranionego miejsca.

Drugi etap to założenie na ranę opatrunku uciskowego, w tym celu na warstwę opatrunku należy położyć twardy przedmiot np. zwiniętą rolkę bandaża i ponownie zabandażować. Opatrunek powinien być na tyle duży żeby zakryć ranę i jej brzegi.

Opatrunek uciskowy powinien być mocno zaciśnięty, by krew nie wypłynęła za rany, ale jednocześnie na tyle luźny, żeby nie blokować przepływu krwi.

Najczęściej spotykamy się jednak z krwotokiem z nosa. Krwotok ten rzadko występuje z dwóch jam nosowych. Przyczyny mogą być różnorakie, a postępowanie następujące: głowę chorego należy przechylić do przodu, by nie dopuścić do połknięcia krwi, która mogłaby spowodować zachłyśnięcie, w drugiej kolejności należy przyłożyć zimny kompres na okolicę górnej części karku i docisnąć bezpośrednio palcami skrzydełka nosa do przegrody nosowej.