0No authorization...
 
 
zdrowieinatura24.pl
Aktualnie czytana treść:
Stres związany ze szkołą
Newsletter zdrowieinatura24.pl
Poleć znajomym zdrowieinatura24.pl
Opublikuj coś na naszej łące
 
 
 
Stres związany ze szkołą
 
Stres związany ze szkołą
Oceń
Forum dyskusyjne

Wakacje to cudowny, wyczekiwany przez uczniów i ich rodziców czas błogiego lenistwa i wspaniałych wyjazdów. Niestety, tak jak wszystko w życiu również wspaniały czas wypoczynku letniego dobiegł końca, a co za tym idzie wszyscy musieliśmy wrócić do wcześniejszych obowiązków.  Z punktu widzenia rodziców powrót do szkoły wiąże się nie tylko z obowiązkami, ale też bardziej unormowanym rytmem dnia. Niestety dla większości polskich uczniów powrót do szkoły to dźwiganie ciężkiego tornistra i szkolny stres. Przedszkolaki i pierwszoklasiści stając w drzwiach kolorowych sal, a w przypadku tych pierwszych jeszcze pełnych zabawek, stres zredukowany jest do minimum.

Kolejne dni bywają zdecydowanie trudniejsze z powodu rozstanie z mamą czy babcią, ale najczęściej chęć zabawy z rówieśnikami i nowe zabawki powodują łatwiejszą aklimatyzację dziecka. Niestety dzieci i młodzież szkolna nie mają już tak komfortowych warunków pracy, ze zrozumiałych względów, niestety nie są wolne od tzw. stresu szkolnego. Czynniki wywołujące ów stres są różnorakie i często problem jest bardzo złożony. Dlatego krótko i zwięźle spróbuję temat omówić nie jako pedagog czy psycholog, ale jako matka trojga dzieci w wieku szkolnym, a także baczny obserwator życia szkoły i jej uczniów.

Niestety szkoła jest miejscem, gdzie stres towarzyszy uczniom każdego dnia. Sprawdziany, odpytywanie, lęk przed złą odpowiedzią, a także trudne sytuacje z rówieśnikami często powodują, że nasze dzieci odczuwają nadmierny stres, który zamiast je motywować do działania i nauki, działa dokładnie odwrotnie. Niestety często też rodzice nie zdają egzaminu z rodzicielstwa. Często rodzice obarczają dzieci winą za szkolne niepowodzenia, nie analizują, ani nie badają przyczyn, z jakich one wynikają.

Brak czasu i kontaktu z nauczycielami powoduje, ze umykają nam istotne dla dziecka problemy. Nasze dzieciaki, często słyszą w domu na temat oczekiwań, jakie pokładają w nich rodzice, a wracając do szkoły po wakacjach widzą kolegę lub koleżankę, która zakończyła rok szkolny z kilkoma nagrodami, do tego zapowiedź powtórek z materiału przerobionego w minionym roku szkolnym i zaczyna się szkolny stres. Objawia się on różnymi dolegliwościami, które w skrajnych przypadkach, mogą przybrać nawet poważny wymiar. Dzieci oprócz akceptacji potrzebują wsparcia ze strony rodziców.

Tymczasem mało rozmawiamy z naszymi pociechami, usprawiedliwiając się brakiem czasu, a narastające problemy, często przerastają dziecko. Niestety rodzice, wpajają też w swoje dzieci potrzebę rywalizacji, która przekłada się na kontakty z rówieśnikami. Sama obserwuję zazdrość, złośliwe komentarze w stosunku do kolegów czy koleżanek, którzy otrzymują lepszą ocenę ze sprawdzianu lub odpowiedzi. Motywujmy dzieci do pracy, ale nie za wszelką cenę kosztem ich zdrowia a także przyjaźni. Dorośli powinni mieć na względzie możliwości swoich dzieci, które czasami czują się niepewnie, bądź mają problem z przyswojeniem wiadomości z matematyki lub języka niemieckiego, co wcale nie wynika z lenistwa czy braku dobrych chęci, ale na przykład z mniejszych zdolności do przyswajania wiedzy z danego przedmiotu. Pozwólmy dzieciom na ukierunkowywanie swoich zainteresowań. Moja serdeczna koleżanka, nauczyciel z ponad dwudziestoletnim stażem pracy, zawsze powtarza, że nikt nie jest wspaniały we wszystkim. Syn tej nauczycielki, uczeń liceum szczególny nacisk kładzie na przedmioty ścisłe, z którymi wiąże swoją przyszłość i ma do nich szczególny talent przy pełnej aprobacie mamy. Moim zdaniem jest to bardzo mądre podejście, subtelne ukierunkowywanie dziecka i nie wywieranie presji na wspaniałe wyniki ze wszystkich przedmiotów, nawet tych sprawiających trudność.

Dzieci i młodzież, które nie mogą liczyć na taką tolerancję rodziców, doznają bardzo szkodliwego działania stresu w miejscu, w którym spędzają większą część dnia, a które z zasady powinno być dla nich przyjazne.

Typowe zachowania dziecka zestresowanego to:

 • reakcje fizjologiczne: gwałtowne bicie serca, suchość w ustach, pocenie, bóle głowy, brzucha, a nawet częste przeziębienia,
 • reakcje motoryczne: sztywność mięsni, nieskoordynowane ruchy, itp.
 • reakcje psychiczne: paniczny strach przed niepowodzeniem, brak koncentracji, nadmierny, albo słaby apetyt, niechęć związana z pójściem do szkoły itp.

Najważniejszymi przyczynami wywołującymi stres u dzieci są:

 • brak pomocy i zainteresowania ze strony rodziców,
 • trudna sytuacja w rodzinie (np. rozwód, albo problem alkoholowy, któregoś z rodziców),
 • problem ze zrozumieniem przerabianego materiału,
 • brak akceptacji rówieśników,
 • nadmiar obowiązków,
 • sprawdzian, albo egzamin,
 • pierwsze nieszczęśliwe miłości, albo śmierć bliskiej osoby.

Pomóc dziecku możemy w różnoraki sposób przede wszystkim szczerą rozmową, wyciszeniem nagromadzonych emocji, rozmową z nauczycielami. Specjaliści natomiast zalecają dużo ruchu i relaksu. Brak ruchu powoduje, że coraz więcej uczniów cierpi na stres szkolny, co przekłada się na dolegliwości psychosomatyczne, złe oceny i zachowanie. Ruch jest promocją zdrowia fizycznego i psychicznego. Aktywność ruchowa pomaga nam radzić sobie ze stresem, a także motywuje do dalszego działania nadając sens życiu każdego z nas. Nie musimy uprawiać sportu regularnie, wystarczy kilka razy w tygodniu poćwiczyć, pobiegać, jeździć na rowerze, częściej wyprowadzić psa, a samopoczucie zaraz ulegnie poprawie.

Motywujmy dzieci do częstych zabaw na świeżym powietrzu, sami organizujmy im czas aktywnie, nie zwalniajmy naszych pociech z zajęć w-f i ograniczajmy spędzanie przez nich czasu przed TV, albo komputerem do minimum, a zdecydowanie łatwiej im będzie walczyć ze stresem szkolnym. Wyrabiajmy w naszych pociechach pozytywne myślenie, nie obciążajmy ich swoimi problemami, a przede wszystkim bądźmy nie tylko rodzicami, ale prawdziwymi przyjaciółmi swoich dzieci i pierwszymi odbiorcami dobrych, ale też czasami złych wiadomości.

Chciałabym jeszcze w kilku zdaniach powrócić do problemy ciężkiego tornistra, który co rok we wrześniu wraca jak bumerang. Nie od dziś wiadomo, że polskie szkoły mają przeładowany program nauczania, a co za tym idzie przeciążone tornistry, które w konsekwencji powodują wiele zmian w kośćcu dzieci. Błędne koło- temat powracający jak bumerang, co roku we wrześniu. Rodzice w trosce o zdrowe kręgosłupy swoich pociech, codziennie odwożą i przywożą je do szkoły, w celu ich odciążenia, co z kolei powoduje brak ruchu, albo ograniczanie ruchu naszych dzieci do minimum. Niestety nasze pociechy mają coraz więcej książek, które codziennie noszą tam i z powrotem, ponieważ w domu też trzeba z nich korzystać. Zeszyty, książki, ćwiczenia, atlasy, tudzież inne pomoce naukowe sprawiają, że tornistry naszych pociech wyrastają do monstrualnych rozmiarów, a gdy ktoś pokusi się  o jego zważenie to łapie się za głowę, co też nasze dzieciaki, które są w okresie intensywnego wzrostu noszą na plecach. Na nic się zdają apele lekarzy specjalistów, którzy proszą       o minimalizowanie potrzebnych książek, w wielu naszych placówkach wymagania są dokładnie odwrotne.

Niestety często rodzice nie reagują na to i bezkrytycznie zaopatrują swoje pociechy w „potrzebne” książki. Rodzice! W trosce o zdrowie naszych dzieci, które często po latach odczują skutki noszenia ciężkich tornistrów, rozmawiajmy z nauczycielami, aby wypracować sensowny kompromis.

                                                                                  

Autor: Joanna Krzysztyniak

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
Jeśli poszukujesz więcej informacji, zadaj pytanie na naszym forum dyskusyjnym

www.forum.zdrowieinatura24.pl

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
 
 
Na życzenie czytelników
Zwiń treść
 
 
Owoce mogą ...
TRUSKAWKA dziełem człowieka, nie ma truskawek pochodzących z dzikiego stanu. ...
 
 
Białka
BIAŁKA to podstawowy budulec każdej tkanki. Niedobór białek w organizmie ...
 
 
Przyprawy - ...
Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez przypraw. Dzięki przyprawom potrawy ...
 
 
Rośliny o ...
Wśród wielu ziół znamy takie, które zawierają w swoim składzie związki ...
 
 
Mniszek lekarski ...
MNISZEK LEKARSKI – jest znany pod różnymi nazwami np. dmuchawiec, wilczy ...
 
 
Czy wiesz że ?
Rozwiń treść
 
 
Świeżość kwiatów
Kwiaty, aby zachowały świeżość wymagają różnego traktowania w zależności od ...
 
 
Kwiaty cięte
Kwiaty cięte nie lubią przeciągów, wolą miejsca mniej nasłonecznione, nie ...
 
 
Żywot kwiatów
Można przedłużyć żywot kwiatów. Cięte tulipany i cyklameny (fiołki ...
 
 
Kwiaty w wazonie
Zanim wstawisz kwiaty do wazonu, należy je odpowiednio przyciąć.W tkankach ...
 
 
Grejpfrut
Grejpfrut – najlepiej jeść go rano, pomaga zredukować zapasy tkanki ...
 
 
Zielarstwo
Rozwiń treść
 
 
LEBIODKA POSPOLITA
LEBIODKA POSPOLITA (Origanum vulgare) – jest byliną  z rodziny wargowych. Na ...
 
 
ŚWIETLIK ŁĄKOWY
ŚWIETLIK ŁĄKOWY (Euphrasia rostkoviana) – rośnie w całej Europie. W Polsce ...
 
 
CZĄBER
CZĄBER OGRODOWY (Satureja hortensis) - znany już w starożytności, w Polsce ...
 
 
Skrzyp polny
Skrzyp polny (Equisetum arvense)) jest byliną z rodziny skrzypowatych i ...
 
 
Centuria pospolita
Centuria pospolita – Centaurium umbellatum nazywana również tysiącznikiem, ...
 
 
Porady czytelników
Rozwiń treść
 
 
Zapalenie spojówek
ZAPLENIE SPOJÓWEK Jest to dolegliwość, której nie należy bagatelizować, ...
 
 
Otyłość
Otyłość: Należy sporządzić napar (całonocny) z 1 łyżki rumianku, zalanego 1 ...
 
 
Nadciśnienie
NADCIŚNIENIE (Przepis wg Korżawskiej) 1 łyżkę jemioły, 3 łyżki skrzypu, 4 ...
 
 
Nudności
Nudności ciężarnych: Dla kobiet w ciąży pomocne może być poranne picie wody ...
 
 
Dobra zupa
Co zrobić, aby zupa była udana : Każda gospodyni przygotowuje zupę inaczej, ...
 
 
Pomóż swojemu ciału
Rozwiń treść
 
 
Dieta Haya
Dieta Haya - została opracowana przez amerykańskiego lekarza, który po ...
 
 
Dieta makrobiotyczna
Dieta makrobiotyczna – opracowana została na początku XX wieku przez George ...
 
 
Dieta Montignac
Dieta Montignac – została stworzona w latach osiemdziesiątych XX wieku przez ...
 
 
Dieta w kamicy ...
Dieta w kamicy żółciowej – kamica żółciowa polega na tworzeniu się złogów w ...
 
 
Dieta bezglutenowa
Dieta bezglutenowa  jest rodzajem diety eliminacyjnej, jej działanie ...
 
 
Twoja latorośl
Rozwiń treść
 
 
Dolegliwości ...
W okresie dojrzewania u młodych ludzi dochodzi do gwałtownych zmian ...
 
 
Problemy z ...
Kręgosłup zbudowany jest z kręgów ułożonych jeden na drugim, tworząc kanał, ...
 
 
Bóle wzrostowe u ...
W okresie wzrostu, dzieci mogą skarżyć się na bóle mięśni i stawów, głównie ...
 
 
Zaburzenia ...
Zaburzenia łaknienia, takie jak: jadłowstręt i wilczy głód należą do chorób ...
 
 
Pielęgnacja ...
Skóra niemowlęca i małego dziecka jest bardzo wrażliwa, ponieważ nie jest ...
 
 
Porady kosmetyczne
Rozwiń treść
 
 
Paznokcie
Uzdrawianie paznokci: Sok z cytryny ma właściwości wybielające i ...
 
 
Włosy
ZDROWE WŁOSY U niektórych osób włosy stają się matowe, tracą połysk, a ...
 
 
Oczy
POWIEKI – idealny kolor Do powiek wybieramy matowe cienie, albo z ...
 
 
Skóra
SUCHA SKÓRA: Suchą skórę powinno się rano i wieczorem przemywać tamponem, ...
 
 
Rzęsy
RZĘSY – uwodzicielskie Rzęsy stają się z wiekiem coraz słabsze, dlatego nie ...
 
 
Jedz zdrowo
Rozwiń treść
 
 
O zaletach ...
Miłośnicy makrobiotyki i część dietetyków niechętnie wypowiada się o mleku. ...
 
 
Rzodkiew czarna ...
Rzodkiew czarna zwana również czarną rzepą uprawiana była już w starożytnych ...
 
 
Danie z wieprzowiny
W Polsce zdecydowanie najczęściej spożywana. Jednak coraz więcej Polaków ...
 
 
Seler korzeniowy ...
Głośno się stało o nim, kiedy wkroczył na salony, stając się przebojem diety ...
 
 
Cebula - łzawy ...
Należy do rodziny Allium, znana jest od wieków. Pochodzi z Azji Środkowej, ...
 
 
 
 
 
O tym się mówi:
 
Na czym spać, żeby się zdrowo wyspać
Bardzo rzadko zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne dla naszego zdrowia i...
 
Badania laboratoryjne dla osób w kwiecie wieku
Niestety ludzki organizm ciągle się starzeje, a z wiekiem dopada nas coraz...
 
Olejek patchouli w medycynie i kosmetyce
Z rosnącej w rejonach tropikalnych paczuli wytwarza się olejek, który od...
 
Higiena z Kroplozaurami
Nauka samodzielnego korzystania z toalety przez dzieci często bywa długa i...
 
Zdrowie pierwsza klasa
Rok szkolny przyniósł nowe wyzwania dla Ciebie i dziecka. Zapewne masz...
 
Naturalna pielęgnacja sekretem zdrowej i pięknej skóry
Pielęgnacja skóry wrażliwej i problematycznej to nie lada wyzwanie – wymaga...
 
Chusteczki KINDII New Baby Care
 Bezpieczne dla delikatnej skóry noworodków i niemowląt Chusteczki nawilżane...
 
Receptury piękna modelujące kontur twarzy
N°1601 i N°1603 CONTOUR ARCHITECT Mincer Pharma Wiotkość skóry, zmarszczki, a...
 
Młode warzywa – przygotuj je pysznie i sprytnie
Delikatne, chrupiące, pełne cennych składników odżywczych i przede wszystkim...
 
Intymny dekalog wakacyjnej podróżniczki
Podczas wakacji szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad higieny intymnej....
 
Dietetyczne barbecue - czyli jak grillować smacznie i zdrowo?
Okres wakacji niemal każdemu kojarzy się z wypoczynkiem, spotkaniami z...
 
NOWOŚĆ! HELLO NATURE Coconut Oil
Masło do ciała, olejek, mleczko oraz żel pod prysznic łączące w sobie olejek...
 
Tantum Rosa. Pasuje każdej kobiecie!
Czy singielka, czy mężatka, siostra, matka, córka, babka, zabiegana,...
 
Wybierasz się na tropikalny urlop? Pamiętaj o szczepieniu
Okres wakacyjny to tradycyjnie czas wzmożonych wyjazdów na urlop. Co roku...
 
Musujące jabłko marki Bracia Sadownicy
 Nowe limitowane smaki Musujące orzeźwienie, prosta receptura, naturalny...
 
Cała prawda o depilacji
Gładkie nogi nawet przez kilka tygodni? Czy to możliwe? Wiele kobiet w...
 
Poradnik kibica - jak dbać o gardło?
Mundial to jedna z najważniejszych imprez sportowych, którą pasjonują się...
 
Visolvit Junior - dla każdego coś dobrego
Jeśli Twoje dziecko lubi warzywa i owoce jesteś prawdziwą szczęściarą....
 
Odstające uszy, czyli kompleks od małego
Odstające uszy to zupełnie niezależna od nas cecha wyglądu, która społecznie...
 
Wymość sobie siedzenie
Zapewne, większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że przeciętnie każdy...
 
Zimowa aloesowa pielęgnacja Buna
Potrafi przetrwać w najtrudniejszych warunkach – nawet 5 lat bez dostępu do...