0No authorization...
 
 
zdrowieinatura24.pl
Aktualnie czytana treść:
Aneta Radziszewska
Newsletter zdrowieinatura24.pl
Poleć znajomym zdrowieinatura24.pl
Opublikuj coś na naszej łące
 
 
 
Aneta Radziszewska
 
Aneta Radziszewska
Oceń
Forum dyskusyjne

Aneta Radziszewska z-ca Kierownika w Zakładzie Epidemiologii i Podkarpackim Rejestrze Nowotworów przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie, koordynator Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem na terenie województwa podkarpackiego

Podkarpackie Centrum Onkologii prowadzi rejestr zachorowań na nowotwory. Czemu służy taki rejestr? Jakie są tendencje, jeżeli chodzi o zachorowalność na nowotwory, wzrastające czy spadające?

Podkarpacki Rejestr Nowotworów jako jeden z 16 rejestrów nowotworowych działających
w Polsce, pośrednio gromadzi i analizuje dane o przypadkach zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe z terenu województwa podkarpackiego. Zebrane dane przekazywane są po sprawdzeniu ich zgodności ze stanem faktycznym na ogólnopolską platformę naukową, służącą do wymiany wiedzy o zagrożeniu nowotworami złośliwymi w Polsce. Pracownicy Rejestru Nowotworów przygotowują także analizy statystyczne na poziomie wojewódzkim i powiatowym, co umożliwia zainteresowanym zobrazowanie problemu zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe, także na poziomie lokalnym. Podkarpacki Rejestr Nowotworów uczestniczy również, w międzynarodowych programach dotyczących epidemiologii nowotworów na świecie. „Cancer Incidence in Five Continents” oraz „International Incidence of Childhood Cancer”.

Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe nieubłagalnie wzrasta, w Polsce w ciągu ostatnich 3 dekad nastąpił ponad dwukrotny wzrost odnotowanych przypadków zachorowań. Prognozy przygotowane przez WHO również nie napawają optymizmem, w roku 2030 na świecie odnotujemy aż 27 milionów nowych zachorowań, a 17 milionów osób borykających się
z chorobą nowotworową przegra tą nierówną walkę. Według danych Krajowego Rejestru nowotworów w 2025 roku liczba nowych zachorowań w Polsce sięgnie 180 000 przypadków.

"Rak" - to słowo, które budzi przerażenie. Kojarzy nam się z bólem, fatalnym stanem psychicznym, zmianami w wyglądzie, a także z konsekwencjami społecznymi. Czy choroba nowotworowa musi przerażać?

Czy musi przerażać? Wydaje mi się, że na to pytanie nie może udzielić odpowiedzi nikt kto nie chorował na nowotwór. Moim zdaniem każdy jest przerażony, a nawet sparaliżowany strachem słysząc diagnozę. Sztuka powzięcia woli walki rodzi się jednak przy wsparciu osób bliskich, a także pomocy wykwalifikowanej kadry medycznej: lekarza specjalisty, zespołu pielęgniarskiego oraz bezwzględnie psychologa specjalizującego się w psychoonkologii.

Mamy narzędzia, żeby skutecznie leczyć, wspaniałe wyniki daje chociażby leczenie raka piersi, ale czy nie lepszym rozwiązaniem jest przeciwdziałanie rozwojowi choroby? Terapie nowotworowe są niewyobrażalnie drogie, natomiast prewencja nas nic nie kosztuje,
a profilaktyka wymaga jedynie dobrej woli pacjenta i zgłoszenia się na badanie przesiewowe. Tak niewiele trzeba wkładu własnego, aby zyskać tak wiele.

Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka?

Trzeba zacząć mówić o tym jak ważne jest prowadzenie tzw. „zdrowego trybu życia” i że to nie jest tylko moda czy chwilowy trend, a długoterminowa inwestycja we własne zdrowie
i jakość życia. Żyjemy wydajnie na 100% jedynie do 40 roku życia, taki stan kondycji naszego organizmu możemy utrzymać znacznie dłużej i zależy to w głównej mierze tylko od nas.

Starzenie się populacji nieuchronnie wiąże się ze wzrostem liczby ludności w grupach wiekowych najbardziej narażonych na zachorowania. Jednak granica wieku zachorowań na nowotwory złośliwe ulega ciągłemu obniżeniu, mamy pacjentów nawet 30 letnich. Aby zmniejszyć zachorowalność na nowotwory należy:

 • przestrzegać zasad Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem:
 1. Nie pal; jeśli już palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.
 2. Wystrzegaj się otyłości
 3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
 4. Spożywaj więcej różnych warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie. Ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce.
 5. Jeśli pijesz alkohol - piwo, wino lub alkohole wysokoprocentowe - ogranicz jego spożycie: mężczyźni do dwóch porcji dziennie, kobiety do jednej porcji dziennie.
 6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Szczególnie chroń dzieci i młodzież. Osoby mające skłonność do oparzeń słonecznych powinny przez całe życie stosować środki chroniące przed słońcem.
 7. Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze. Stosuj się zawsze do instrukcji postępowania z substancjami rakotwórczymi. Przestrzegaj zaleceń krajowych ośrodków ochrony radiologicznej.
 8. Bierz udział w programach szczepień ochronnych, przede wszystkim przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B.
 9. Kobiety po 25. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.
 10. Kobiety powyżej 50. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.
 11. Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.
 • podjąć wzmożone działania prewencyjne i profilaktyczne (zapobiegać i wcześnie wykrywać zmiany)
 • poszerzyć dostępność pacjenta do medycyny naprawczej
 • udoskonalić i upowszechnić opiekę nad pacjentem w wieku podeszłym.

Jakie działania profilaktyczne podejmuje Zakład Epidemiologii? Czy prowadzoną są tzw. dni otwarte dla chcących przeprowadzić badania profilaktyczne?

Zakład Epidemiologii posiadający w swoich strukturach Podkarpackie Biuro Prewencji Pierwotnej Nowotworów realizuje zadanie Prewencja Pierwotna Nowotworów, będące jedną ze składowych Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Swoje działania kierujemy głównie do dzieci i młodzieży szkolnej z terenu województwa podkarpackiego. Uczestniczymy również w kampaniach na rzecz zdrowia adresowanych do ogółu społeczeństwa. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. F. Chopina  w Rzeszowie organizowane są zarówno dni otwarte jak również tzw. „Biała sobota”, umożliwiamy wszystkim chętnym przeprowadzenie badań laboratoryjnych, USG, mammografii oraz cytologii, a także skorzystanie z porad i konsultacji ze specjalistami z chemioterapii, radioterapii oraz ginekologii onkologicznej.

Co to jest Europejski Kodeks Walki z Rakiem i do kogo jest skierowany? Jaki jest odzew szkół, instytucji, firm i osób prywatnych na zaproszenie do wzięcia udziału w tym programie?

Europejski Kodeks Walki  z Rakiem jest zbiorem wytycznych, które warunkują dobry stan zdrowia i same w sobie są działaniami prewencyjnymi. Unia Europejska przyjęła Europejski Kodeks Walki z Chorobami Nowotworowymi, w czerwcu 2003 roku, na spotkaniu
w Mediolanie. Kodeks powstał w wyniku pojawienia się konieczności uwzględnienia nowej sytuacji zagrożenia nowotworami złośliwymi w Unii Europejskiej oraz dostosowania programu nowotworowego Unii do prognozy wzrostu liczby zachorowań na choroby nowotworowe w najbliższej dekadzie.

Odbiorcami treści zawartych w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem jest ogół społeczeństwa. Kodeks pojawia się w kilku odsłonach (wersja dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, a także wersja rozszerzona dla kadry medycznej), jedno przesłanie wydane jest
w sposób łatwo przyswajalny dla poszczególnych grup wiekowych.

Naszym priorytetem jest dotarcie do dzieci i młodzieży szkolnej. Wdrażamy projekt „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem”. Chcemy z pomocą Podkarpackiego Kuratorium Oświaty oraz grona pedagogicznego w poszczególnych placówkach oświatowych kształtować zdrowe nawyki i wychować zdrowe i co najważniejsze świadome nowe pokolenie

Czy warto robić kampanie edukacyjne i czy to faktycznie przekłada się na wzrost świadomości społecznej w kwestii zapobiegania nowotworom?

 Zawsze warto! Trzeba coś robić i trzeba wierzyć ze zmiana nawyków choćby 1 osoby to już ogromny sukces. Reakcja jest łańcuszkowa, sami nakręcamy ten pozytywny mechanizm naszymi postawami. O wzroście świadomości będziemy mogli porozmawiać za kilkanaście kilkadziesiąt lat. Teraz pozostaje nam tylko działać i wierzyć, że odniesiemy wspólnie sukces.

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
Jeśli poszukujesz więcej informacji, zadaj pytanie na naszym forum dyskusyjnym

www.forum.zdrowieinatura24.pl

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
 
 
Na życzenie czytelników
Zwiń treść
 
 
Owoce mogą ...
TRUSKAWKA dziełem człowieka, nie ma truskawek pochodzących z dzikiego stanu. ...
 
 
Białka
BIAŁKA to podstawowy budulec każdej tkanki. Niedobór białek w organizmie ...
 
 
Przyprawy - ...
Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez przypraw. Dzięki przyprawom potrawy ...
 
 
Rośliny o ...
Wśród wielu ziół znamy takie, które zawierają w swoim składzie związki ...
 
 
Mniszek lekarski ...
MNISZEK LEKARSKI – jest znany pod różnymi nazwami np. dmuchawiec, wilczy ...
 
 
Czy wiesz że ?
Rozwiń treść
 
 
Świeżość kwiatów
Kwiaty, aby zachowały świeżość wymagają różnego traktowania w zależności od ...
 
 
Kwiaty cięte
Kwiaty cięte nie lubią przeciągów, wolą miejsca mniej nasłonecznione, nie ...
 
 
Żywot kwiatów
Można przedłużyć żywot kwiatów. Cięte tulipany i cyklameny (fiołki ...
 
 
Kwiaty w wazonie
Zanim wstawisz kwiaty do wazonu, należy je odpowiednio przyciąć.W tkankach ...
 
 
Grejpfrut
Grejpfrut – najlepiej jeść go rano, pomaga zredukować zapasy tkanki ...
 
 
Zielarstwo
Rozwiń treść
 
 
LEBIODKA POSPOLITA
LEBIODKA POSPOLITA (Origanum vulgare) – jest byliną  z rodziny wargowych. Na ...
 
 
ŚWIETLIK ŁĄKOWY
ŚWIETLIK ŁĄKOWY (Euphrasia rostkoviana) – rośnie w całej Europie. W Polsce ...
 
 
CZĄBER
CZĄBER OGRODOWY (Satureja hortensis) - znany już w starożytności, w Polsce ...
 
 
Skrzyp polny
Skrzyp polny (Equisetum arvense)) jest byliną z rodziny skrzypowatych i ...
 
 
Centuria pospolita
Centuria pospolita – Centaurium umbellatum nazywana również tysiącznikiem, ...
 
 
Porady czytelników
Rozwiń treść
 
 
Zapalenie spojówek
ZAPLENIE SPOJÓWEK Jest to dolegliwość, której nie należy bagatelizować, ...
 
 
Otyłość
Otyłość: Należy sporządzić napar (całonocny) z 1 łyżki rumianku, zalanego 1 ...
 
 
Nadciśnienie
NADCIŚNIENIE (Przepis wg Korżawskiej) 1 łyżkę jemioły, 3 łyżki skrzypu, 4 ...
 
 
Nudności
Nudności ciężarnych: Dla kobiet w ciąży pomocne może być poranne picie wody ...
 
 
Dobra zupa
Co zrobić, aby zupa była udana : Każda gospodyni przygotowuje zupę inaczej, ...
 
 
Pomóż swojemu ciału
Rozwiń treść
 
 
Dieta Haya
Dieta Haya - została opracowana przez amerykańskiego lekarza, który po ...
 
 
Dieta makrobiotyczna
Dieta makrobiotyczna – opracowana została na początku XX wieku przez George ...
 
 
Dieta Montignac
Dieta Montignac – została stworzona w latach osiemdziesiątych XX wieku przez ...
 
 
Dieta w kamicy ...
Dieta w kamicy żółciowej – kamica żółciowa polega na tworzeniu się złogów w ...
 
 
Dieta bezglutenowa
Dieta bezglutenowa  jest rodzajem diety eliminacyjnej, jej działanie ...
 
 
Twoja latorośl
Rozwiń treść
 
 
Dolegliwości ...
W okresie dojrzewania u młodych ludzi dochodzi do gwałtownych zmian ...
 
 
Problemy z ...
Kręgosłup zbudowany jest z kręgów ułożonych jeden na drugim, tworząc kanał, ...
 
 
Bóle wzrostowe u ...
W okresie wzrostu, dzieci mogą skarżyć się na bóle mięśni i stawów, głównie ...
 
 
Zaburzenia ...
Zaburzenia łaknienia, takie jak: jadłowstręt i wilczy głód należą do chorób ...
 
 
Pielęgnacja ...
Skóra niemowlęca i małego dziecka jest bardzo wrażliwa, ponieważ nie jest ...
 
 
Porady kosmetyczne
Rozwiń treść
 
 
Paznokcie
Uzdrawianie paznokci: Sok z cytryny ma właściwości wybielające i ...
 
 
Włosy
ZDROWE WŁOSY U niektórych osób włosy stają się matowe, tracą połysk, a ...
 
 
Oczy
POWIEKI – idealny kolor Do powiek wybieramy matowe cienie, albo z ...
 
 
Skóra
SUCHA SKÓRA: Suchą skórę powinno się rano i wieczorem przemywać tamponem, ...
 
 
Rzęsy
RZĘSY – uwodzicielskie Rzęsy stają się z wiekiem coraz słabsze, dlatego nie ...
 
 
Jedz zdrowo
Rozwiń treść
 
 
O zaletach ...
Miłośnicy makrobiotyki i część dietetyków niechętnie wypowiada się o mleku. ...
 
 
Rzodkiew czarna ...
Rzodkiew czarna zwana również czarną rzepą uprawiana była już w starożytnych ...
 
 
Danie z wieprzowiny
W Polsce zdecydowanie najczęściej spożywana. Jednak coraz więcej Polaków ...
 
 
Seler korzeniowy ...
Głośno się stało o nim, kiedy wkroczył na salony, stając się przebojem diety ...
 
 
Cebula - łzawy ...
Należy do rodziny Allium, znana jest od wieków. Pochodzi z Azji Środkowej, ...
 
 
 
 
 
O tym się mówi:
 
Homeopatia na zimową depresję
Brak słońca, krótkie dni, do tego chłód i wiatr mogą być przyczyną depresji...
 
Olej musztardowy na włosy
Gorczyca kojarzona jest głównie jako składnik musztardy. Jednak z jej nasion...
 
Nowość. Lakcid Forte
Leczenie wspomagające po i w trakcie antybiotykoterapii! W trakcie i po...
 
Jak najdłużej zachować jędrność piersi?
Nasz biust wraz z wiekiem, ciążami i kuracjami odchudzającymi, traci swoją...
 
Zabieg Hammam w jednym produkcie
Do wykonania marokańskiego zabiegu pielęgnacyjnego Hammam, który odnawia nie...
 
Jesień - trudny czas dla stawów
Nasilający się jesienią ból stawów, dotyczy nie tylko osób starszych, które...
 
Kompozycja olejów przeciw starzeniu się skóry
W składzie kosmetyków anty-aging znaleźć się powinien olej arganowy, ze...
 
Homeopatia w walce z grypą
Homeopatia jest integralną częścią medycyny, a działanie leków...
 
Na czym spać, żeby się zdrowo wyspać
Bardzo rzadko zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne dla naszego zdrowia i...
 
Jakie badania dla kobiet i mężczyzn po 50-tce?
Poza podstawowymi badaniami, które powinien wykonywać każdy, bez względu na...
 
Badania laboratoryjne dla osób w kwiecie wieku
Niestety ludzki organizm ciągle się starzeje, a z wiekiem dopada nas coraz...
 
Olejek patchouli w medycynie i kosmetyce
Z rosnącej w rejonach tropikalnych paczuli wytwarza się olejek, który od...
 
Higiena z Kroplozaurami
Nauka samodzielnego korzystania z toalety przez dzieci często bywa długa i...
 
Zdrowie pierwsza klasa
Rok szkolny przyniósł nowe wyzwania dla Ciebie i dziecka. Zapewne masz...
 
Naturalna pielęgnacja sekretem zdrowej i pięknej skóry
Pielęgnacja skóry wrażliwej i problematycznej to nie lada wyzwanie – wymaga...
 
Chusteczki KINDII New Baby Care
 Bezpieczne dla delikatnej skóry noworodków i niemowląt Chusteczki nawilżane...
 
Receptury piękna modelujące kontur twarzy
N°1601 i N°1603 CONTOUR ARCHITECT Mincer Pharma Wiotkość skóry, zmarszczki, a...
 
Młode warzywa – przygotuj je pysznie i sprytnie
Delikatne, chrupiące, pełne cennych składników odżywczych i przede wszystkim...
 
Intymny dekalog wakacyjnej podróżniczki
Podczas wakacji szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad higieny intymnej....
 
Dietetyczne barbecue - czyli jak grillować smacznie i zdrowo?
Okres wakacji niemal każdemu kojarzy się z wypoczynkiem, spotkaniami z...
 
NOWOŚĆ! HELLO NATURE Coconut Oil
Masło do ciała, olejek, mleczko oraz żel pod prysznic łączące w sobie olejek...