0No authorization...
 
 
zdrowieinatura24.pl
Aktualnie czytana treść:
Dr Izabela Lenartowicz
Newsletter zdrowieinatura24.pl
Poleć znajomym zdrowieinatura24.pl
Opublikuj coś na naszej łące
 
 
 
Dr Izabela Lenartowicz
 
Dr Izabela Lenartowicz
Oceń
Forum dyskusyjne

Izabela Lenartowicz – dermatolog, lekarz medycyny estetycznej. Założycielka Kliniki Medycyny Estetycznej Med Estetica w Katowicach. Członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging i Przeciwstarzeniowej, Europejskiego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging i Przeciwstarzeniowej. Laureatka nagrody Anioły Medycyny 2013.

Jest Pani laureatką ogólnopolskiego konkursu Anioły Medycyny. Wygrywają lekarze i farmaceuci, którzy zdobyli najwięcej głosów, oddanych przez pacjentów. Kryteria wyboru to nie tylko kompetencje, ale również przyjazne i oddane podejście do pacjenta. W jaki sposób traktuje Pani swój zawód ? Jak udało się Pani wygrać tak prestiżowy konkurs ?

Medycyna to powołanie lekarza – to cudowny zawód, który przez lata praktyki spowodował, że inaczej spojrzałam na medycynę – teraz wiem jak ważne są elementy humanistyczne - musimy zawsze pamiętać, że leczymy chorego człowieka i najważniejszy jest bezpośredni z nim kontakt, życzliwość, zrozumienie i pamiętanie o tym, że człowiek to istota. Każdy pacjent jest dla mnie najważniejszy, do każdego podchodzę bardzo indywidualnie, staram się w każdym swoim pacjencie zobaczyć przede wszystkim człowieka, a dopiero potem przypadek medyczny. Bycie lekarzem to coś więcej niż zawód, to powołanie do służby i niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. To pasja i misja jednocześnie. Lekarzem jest się zawsze i przez całe życie, to sposób życia, a nie tylko praca na etacie. To nie jest zawód, który wykonujemy tylko w określonym czasie, to powołanie do którego zawsze musimy być przygotowani…

Jak to się stało, że wybrała pani taką dziedzinę medycyny, która troszczy się nie tylko o zdrowie, ale również o urodę pacjentów?

Ja już w szkole podstawowej wiedziałam, że będę lekarzem i przez cały czas robiłam wszystko, żeby tak się stało. Od zawsze byłam też estetką i kiedy pojawiły się pierwsze wzmianki o medycynie estetycznej, czułam, że to jest to, co chcę robić w życiu. Powoli zaczęłam doskonalenie zawodowe w tym kierunku. Nie było łatwo, bo medycyna estetyczna dopiero raczkowała. Ale wytrwałość i cierpliwość opłaciły się, bo dzisiaj robię to, co jest moją pasją.

Lekarz zajmujący się medycyną estetyczną musi dodatkowo być w pewnym sensie artystą. Oprócz tego, że trzeba widzieć człowieka, niezbędne jest umieć wyobrazić sobie, jak będzie on wyglądał po zabiegu, co gdzie podać, co zrobić, żeby zachować proporcje ciała i harmonię. Pracując z drugim człowiekiem, trzeba umieć rozpoznać, czy problemy pacjenta wiążą się wyłącznie z kwestią fizyczności, wyglądu, czy jest to może sprawa duszy. Wielu pacjentów ma głębszy problem, wynikający z braku akceptacji samego siebie, niskiego poczucia własnej wartości lub innych kompleksów, które próbują korygować poprzez poprawienie wyglądu. To nie zawsze właściwy kierunek, a moim zadaniem jest także pokazanie pacjentowi innej drogi, zorientowanej na akceptację siebie. Tylko wtedy można czuć się szczęśliwym i spełnionym.

Proszę wyjaśnić nam co to jest medycyna anti-aging.

Medycyna anti–aging to medycyna prewencyjna i przeciwstarzeniowa. Medycyna przeciwstarzeniowa, różni się od medycyny klasycznej tym, że nie jest ona nastawiona na leczenie skutków choroby lecz na prewencję. Medycyna przeciwstarzeniowa ma za zadanie zapobiegać chorobom, wykrywać je i leczyć we wczesnym stadium, a także odwracać skutki chorób już przebytych oraz związanych z wiekiem.

Celem anti-aging jest wydłużenie i poprawa jakości naszego życia, zachowanie witalności, świetnej sprawności zarówno fizycznej jak i psychicznej, młodego wyglądu oraz dobrego samopoczucia na każdym etapie naszego życia, pomimo upływającego czasu. Dlatego też, przesłanie medycyny przeciwstarzeniowej jest adresowane do każdego z nas, niezależnie od wieku. Nigdy nie jest za późno ani tym bardziej za wcześnie, aby poprawić stan zdrowia. Musimy pamiętać, że codziennie pracujemy na długość oraz jakość naszego życia, gromadząc ten cenny kapitał lub tracąc go.

Jakie są najskuteczniejsze metody odmładzające naszą skórę? Wjakim wieku zgłaszają się do Pani pacjentki, niezadowolone ze swojego wyglądu. Czy każdej uda się pomóc?

Najskuteczniejsze metody odmładzania skóry to zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego i botoxu, oraz cała gama zabiegów laserowych, poprawiających jędrność i napięcie skóry. Pacjentki zgłaszające się do naszej Kliniki są w różnym wieku, najwięcej jednak jest pacjentek między 33 a 55 rokiem życia.

Dziś medycyna estetyczna niejednokrotnie postrzegana jest wyłącznie jako biznes, natomiast należy pamiętać, że pacjent to przede wszystkim człowiek i należy dbać o jego dobro. Nie można w tym zawodzie kierować się tylko względami ekonomicznymi. Bardzo ważne, by podczas wykonywania zabiegów, korekt nie zatracić naturalnych rysów twarzy pacjenta. Osobiście zdarza mi się odmówić pacjentowi wykonania zabiegu, jeżeli nie ma do tego wyraźnych wskazań lub jeśli zabieg ten byłby dla niego niewłaściwy.

Pomóc zawsze można każdemu. Nigdy nie jest na to za późno.

Domyślam się, że głównym pacjentami są kobiety. Czy obserwuje pani zmiany u mężczyzn w swoim podejściu do pielęgnacji skóry i zabiegów upiększających?

Oczywiście głównymi pacjentami naszej Kliniki są kobiety. Mężczyźni stanowią obecnie już około 30 % wszystkich naszych pacjentów, czyli dużo. Średnia ta z roku na rok wzrasta. Mężczyźni coraz częściej świadomie dbają o siebie. Panowie najczęściej są zainteresowani zabiegami poprawiającymi jakość skóry i związanymi z pierwszymi oznakami starzenia.

Czy istnieją obecnie skuteczniejsze metody walki z łysieniem? Co możemy polecić panom, którzy chcieliby poprawić stan swojego owłosienia na głowie?

Obecnie najskuteczniejsze w walce z łysieniem są terapie łączone – mezoterapia skóry głowy + stosowanie odpowiedniego preparatu + leczenie hormonalne. W niektórych przypadkach pozostanie niestety tylko przeszczep.

Powróćmy do problemu starzenia. Co robić, aby opóźnić ten proces. Czy istnieje granica, poza którą niewiele się da już zrobić?

O długości naszego życia decyduje kilka czynników, takich jak: geny, styl życia, dieta i środowisko. Wiadomo, że nie mamy wpływu na to, jaką pulę genową dziedziczymy po przodkach, nie przejmujmy się tym jednak. Badania wykazują, że czynniki genetyczne jedynie w 20% odpowiadają za długość naszego życia. Reszta, czyli aż 80% zależy tylko i wyłącznie od nas samych i na tych aspektach skupia się przede wszystkim medycyna przeciwstarzeniowa. Profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób w połączeniu z odpowiednią dla nas dietą i aktywnością fizyczną znacząco poprawią nasze funkcjonowanie. Czynniki wpływające na skrócenie naszego życia to nadwaga, spożywanie dużych ilości alkoholu, palenie papierosów, nie wysypianie się oraz samotność. Na długość życia dodatnio wpływa nasze nastawienie do świata, osobowość i temperament. Ludzie o pozytywnym nastawieniu, otwarci na innych, towarzyscy, aktywni umysłowo, fizycznie oraz seksualnie dłużej cieszą się pełnią zdrowia.

Czy można się uzależnić od pewnych zabiegów, na przykład stosowania botoxu i innych wypełniaczy? Czy tego typu zabiegi są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia?

Tak, oczywiście można się uzależnić od stosowania botoxu i innych wypełniaczy, ale jest to uzależnienie psychiczne, a nie fizyczne. Jeśli widzimy tego typu problem u pacjenta, naszą rolą jest pomoc w wyborze specjalisty, który skutecznie pomorze zaakceptować siebie.

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej: botox i wypełniacze są bezpieczne dla zdrowia. Obecnie pracujemy na sprawdzonych preparatach najwyższej światowej jakości.

Bezpieczeństwo lub jego brak, może być związany z brakiem kompetencji lekarza wykonującego zabieg. Dlatego tak ważne jest korzystanie z usług tego typu u lekarzy z odpowiednimi kwalifikacjami.

Czy medycyna naturalna może jeszcze konkurować z medycyną estetyczną?

Medycyna naturalna nie może już konkurować z medycyną estetyczną. Rozwój medycyny estetycznej jest tak szybki, zabiegi są tak bezpieczne, coraz mniej inwazyjne, a efekty, które dzięki niej możemy uzyskać są bardzo dobre i często wykluczają zabiegi chirurgii plastycznej.

Jakie rady udzieliłaby Pani młodym dziewczynom, niezadowolonym ze swojej urody, które marzą o operacjach plastycznych?

Młodym dziewczynom marzącym o operacjach plastycznych sugerowałabym, aby skorzystały z konsultacji u dobrego lekarza medycyny estetycznej. W chwili obecnej medycyna estetyczna wyparła sporą część zabiegów chirurgii plastycznej. Zabiegi medycyny estetycznej są przede wszystkim mniej inwazyjne, dają mniej powikłań i również spektakularne efekty.

Dziękujemy za rozmowę. Życzymy samych sukcesów w pracy i jak najwięcej zadowolonych pacjentów.

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
Jeśli poszukujesz więcej informacji, zadaj pytanie na naszym forum dyskusyjnym

www.forum.zdrowieinatura24.pl

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
 
 
Na życzenie czytelników
Zwiń treść
 
 
Owoce mogą ...
TRUSKAWKA dziełem człowieka, nie ma truskawek pochodzących z dzikiego stanu. ...
 
 
Białka
BIAŁKA to podstawowy budulec każdej tkanki. Niedobór białek w organizmie ...
 
 
Przyprawy - ...
Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez przypraw. Dzięki przyprawom potrawy ...
 
 
Rośliny o ...
Wśród wielu ziół znamy takie, które zawierają w swoim składzie związki ...
 
 
Mniszek lekarski ...
MNISZEK LEKARSKI – jest znany pod różnymi nazwami np. dmuchawiec, wilczy ...
 
 
Czy wiesz że ?
Rozwiń treść
 
 
Świeżość kwiatów
Kwiaty, aby zachowały świeżość wymagają różnego traktowania w zależności od ...
 
 
Kwiaty cięte
Kwiaty cięte nie lubią przeciągów, wolą miejsca mniej nasłonecznione, nie ...
 
 
Żywot kwiatów
Można przedłużyć żywot kwiatów. Cięte tulipany i cyklameny (fiołki ...
 
 
Kwiaty w wazonie
Zanim wstawisz kwiaty do wazonu, należy je odpowiednio przyciąć.W tkankach ...
 
 
Grejpfrut
Grejpfrut – najlepiej jeść go rano, pomaga zredukować zapasy tkanki ...
 
 
Zielarstwo
Rozwiń treść
 
 
LEBIODKA POSPOLITA
LEBIODKA POSPOLITA (Origanum vulgare) – jest byliną  z rodziny wargowych. Na ...
 
 
ŚWIETLIK ŁĄKOWY
ŚWIETLIK ŁĄKOWY (Euphrasia rostkoviana) – rośnie w całej Europie. W Polsce ...
 
 
CZĄBER
CZĄBER OGRODOWY (Satureja hortensis) - znany już w starożytności, w Polsce ...
 
 
Skrzyp polny
Skrzyp polny (Equisetum arvense)) jest byliną z rodziny skrzypowatych i ...
 
 
Centuria pospolita
Centuria pospolita – Centaurium umbellatum nazywana również tysiącznikiem, ...
 
 
Porady czytelników
Rozwiń treść
 
 
Zapalenie spojówek
ZAPLENIE SPOJÓWEK Jest to dolegliwość, której nie należy bagatelizować, ...
 
 
Otyłość
Otyłość: Należy sporządzić napar (całonocny) z 1 łyżki rumianku, zalanego 1 ...
 
 
Nadciśnienie
NADCIŚNIENIE (Przepis wg Korżawskiej) 1 łyżkę jemioły, 3 łyżki skrzypu, 4 ...
 
 
Nudności
Nudności ciężarnych: Dla kobiet w ciąży pomocne może być poranne picie wody ...
 
 
Dobra zupa
Co zrobić, aby zupa była udana : Każda gospodyni przygotowuje zupę inaczej, ...
 
 
Pomóż swojemu ciału
Rozwiń treść
 
 
Dieta Haya
Dieta Haya - została opracowana przez amerykańskiego lekarza, który po ...
 
 
Dieta makrobiotyczna
Dieta makrobiotyczna – opracowana została na początku XX wieku przez George ...
 
 
Dieta Montignac
Dieta Montignac – została stworzona w latach osiemdziesiątych XX wieku przez ...
 
 
Dieta w kamicy ...
Dieta w kamicy żółciowej – kamica żółciowa polega na tworzeniu się złogów w ...
 
 
Dieta bezglutenowa
Dieta bezglutenowa  jest rodzajem diety eliminacyjnej, jej działanie ...
 
 
Twoja latorośl
Rozwiń treść
 
 
Dolegliwości ...
W okresie dojrzewania u młodych ludzi dochodzi do gwałtownych zmian ...
 
 
Problemy z ...
Kręgosłup zbudowany jest z kręgów ułożonych jeden na drugim, tworząc kanał, ...
 
 
Bóle wzrostowe u ...
W okresie wzrostu, dzieci mogą skarżyć się na bóle mięśni i stawów, głównie ...
 
 
Zaburzenia ...
Zaburzenia łaknienia, takie jak: jadłowstręt i wilczy głód należą do chorób ...
 
 
Pielęgnacja ...
Skóra niemowlęca i małego dziecka jest bardzo wrażliwa, ponieważ nie jest ...
 
 
Porady kosmetyczne
Rozwiń treść
 
 
Paznokcie
Uzdrawianie paznokci: Sok z cytryny ma właściwości wybielające i ...
 
 
Włosy
ZDROWE WŁOSY U niektórych osób włosy stają się matowe, tracą połysk, a ...
 
 
Oczy
POWIEKI – idealny kolor Do powiek wybieramy matowe cienie, albo z ...
 
 
Skóra
SUCHA SKÓRA: Suchą skórę powinno się rano i wieczorem przemywać tamponem, ...
 
 
Rzęsy
RZĘSY – uwodzicielskie Rzęsy stają się z wiekiem coraz słabsze, dlatego nie ...
 
 
Jedz zdrowo
Rozwiń treść
 
 
O zaletach ...
Miłośnicy makrobiotyki i część dietetyków niechętnie wypowiada się o mleku. ...
 
 
Rzodkiew czarna ...
Rzodkiew czarna zwana również czarną rzepą uprawiana była już w starożytnych ...
 
 
Danie z wieprzowiny
W Polsce zdecydowanie najczęściej spożywana. Jednak coraz więcej Polaków ...
 
 
Seler korzeniowy ...
Głośno się stało o nim, kiedy wkroczył na salony, stając się przebojem diety ...
 
 
Cebula - łzawy ...
Należy do rodziny Allium, znana jest od wieków. Pochodzi z Azji Środkowej, ...
 
 
 
 
 
O tym się mówi:
 
Homeopatia na zimową depresję
Brak słońca, krótkie dni, do tego chłód i wiatr mogą być przyczyną depresji...
 
Olej musztardowy na włosy
Gorczyca kojarzona jest głównie jako składnik musztardy. Jednak z jej nasion...
 
Nowość. Lakcid Forte
Leczenie wspomagające po i w trakcie antybiotykoterapii! W trakcie i po...
 
Jak najdłużej zachować jędrność piersi?
Nasz biust wraz z wiekiem, ciążami i kuracjami odchudzającymi, traci swoją...
 
Zabieg Hammam w jednym produkcie
Do wykonania marokańskiego zabiegu pielęgnacyjnego Hammam, który odnawia nie...
 
Jesień - trudny czas dla stawów
Nasilający się jesienią ból stawów, dotyczy nie tylko osób starszych, które...
 
Kompozycja olejów przeciw starzeniu się skóry
W składzie kosmetyków anty-aging znaleźć się powinien olej arganowy, ze...
 
Homeopatia w walce z grypą
Homeopatia jest integralną częścią medycyny, a działanie leków...
 
Na czym spać, żeby się zdrowo wyspać
Bardzo rzadko zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne dla naszego zdrowia i...
 
Jakie badania dla kobiet i mężczyzn po 50-tce?
Poza podstawowymi badaniami, które powinien wykonywać każdy, bez względu na...
 
Badania laboratoryjne dla osób w kwiecie wieku
Niestety ludzki organizm ciągle się starzeje, a z wiekiem dopada nas coraz...
 
Olejek patchouli w medycynie i kosmetyce
Z rosnącej w rejonach tropikalnych paczuli wytwarza się olejek, który od...
 
Higiena z Kroplozaurami
Nauka samodzielnego korzystania z toalety przez dzieci często bywa długa i...
 
Zdrowie pierwsza klasa
Rok szkolny przyniósł nowe wyzwania dla Ciebie i dziecka. Zapewne masz...
 
Naturalna pielęgnacja sekretem zdrowej i pięknej skóry
Pielęgnacja skóry wrażliwej i problematycznej to nie lada wyzwanie – wymaga...
 
Chusteczki KINDII New Baby Care
 Bezpieczne dla delikatnej skóry noworodków i niemowląt Chusteczki nawilżane...
 
Receptury piękna modelujące kontur twarzy
N°1601 i N°1603 CONTOUR ARCHITECT Mincer Pharma Wiotkość skóry, zmarszczki, a...
 
Młode warzywa – przygotuj je pysznie i sprytnie
Delikatne, chrupiące, pełne cennych składników odżywczych i przede wszystkim...
 
Intymny dekalog wakacyjnej podróżniczki
Podczas wakacji szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad higieny intymnej....
 
Dietetyczne barbecue - czyli jak grillować smacznie i zdrowo?
Okres wakacji niemal każdemu kojarzy się z wypoczynkiem, spotkaniami z...
 
NOWOŚĆ! HELLO NATURE Coconut Oil
Masło do ciała, olejek, mleczko oraz żel pod prysznic łączące w sobie olejek...